Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği tarafından “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında etkinlik organize edildi.

Etkinliğe Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ve eşi Ayşegül Erdal Yörük ile Filistin’in Tiran Büyükelçisi Hana A. S. Shawa, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve meslek okullarından öğrenciler katıldı.

Türk şef Hülya Çelik, organizasyon kapsamındaki atölye çalışmasında mantı yapımını anlattı.

İşkodra’daki devlet meslek lisesi Hamdi Bushati’de eğitim gören Ermela Matay, AA muhabirine, Türk kültürü ve mutfağını yakından tanımak istediğini söyledi.

Televizyondan gördüğü Türk yemeklerini çok beğendiğini belirten Matay, “Buraya Türk yemeklerinin yapımını daha yakından görmek için geldim. Tatlılara da ilgim var.” dedi.

Devislon Ropay da Türk mutfağı ve tatlılarına ilişkin bilgi edinmek için atölyeye katıldığını dile getirerek, “Benim için çok faydalı olacağını düşünüyorum çünkü mutfak bir tutku ve eğitimden ne kadar çok tecrübe edinirsek o kadar faydalı olur.” diye konuştu.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri, 21-27 Mayıs tarihlerinde yurt içi ve dışında Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleştiriliyor.

AA

Önceki Haber

Putin: Yaptırımlar kaldırılırsa gıda krizinin çözümüne katkı sağlayabiliriz

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da Türk Mutfağı Haftası’nda Türk yemekleri tanıtıldı