Arnavutluk’ta genç Türk sanatçıların eserlerinin yer aldığı “Yakın Temas” sergisi açıldı

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da genç Türk sanatçıların eserleri “Yakın Temas” adlı güncel sanat sergisi açıldı.

Türk Kültür Haftası kapsamında düzenlenen sergi açılışına, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Keti Luarasi, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Alper Özkan, TİKA Tiran Koordinatörü Emine Gizem Başkan’ın yanı sıra diplomatlar, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Büyükelçi Atay, konuşmasında, Türk Kültür Haftası’na sundukları destekten dolayı Arnavutluk hükûmetine, Arnavutluk Kültür Bakanlığına, Tiran Belediyesine ve diğer yetkililere teşekkür ederek etkinliklerin faydalı olması temennisinde bulundu.

Atay, “29 Haziran akşamı itibarıyla Tiran’da Türk Kültür Haftası başladı. Bu, kültür haftası bağlamında düzenlediğimiz ikinci etkinlik. Gösterilen yoğun ilgi nedeniyle çok mutluyuz. Sergimiz bir hafta boyunca açık kalacak. Onun da her gün ayrı bir seyirci kitlesiyle buluşacağından eminiz.” diye konuştu.

Arnavut ve Türklerin asırlar boyunca birbirinin yanında durduğunu anımsatan Atay, iki ülke arasında mükemmel yakın ilişkilerin bulunduğunu belirtti.

Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Luarasi de Türk Kültür Haftasının düzenlenmesinden dolayı iki ülke kurumlarına teşekkür etti.

Bu kapsamda farklı faaliyetlerin düzenlendiğini dile getiren Luarasi, “İnsanları, oyuncuları, sporcuları, şarkıcıları, farklı alanlardaki sanatçıları bir araya getirmek için mükemmel bir an.” değerlendirmesinde bulundu.

Sergi küratörü Tansel Türkdoğan ise serginin sanatsal açıdan zengin ve geniş bir içeriğe sahip olduğunun altını çizdi.

Sergi 7 Temmuz’a kadar açık kalacak.

AA

Read Previous

İzetbegoviç, adaylığını açıkladı

Read Next

İngiltere Bosna Hersek’e askeri uzman gönderiyor