Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, Arnavutluk ziyareti kapsamında mevkidaşı Olta Xhaçka ile başkent Tiran’da bir görüşme gerçekleşirdi.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka bu senenin Kuzey Makedonya ve Arnavutluk için AB müzakereleri açısından bir umut yılı olduğunu söyledi.

İki ülke arasında AB ile müzakerelerin bu yıl başlamasını dört gözle beklediklerine ve şartları karşılamak için çok çalıştıklarını vurgulayan Xhaçka, süreçte daha fazla gecikme olmasının hem ülkeler hem de bölge için hayal kırıklığı yaratacağını belirtti.

Xhaçka, “Bu büyük çalışma ve bu büyük özgüven, Konsey’in objektif ve teknik değerlendirmesinin ve Mart 2020’de olumlu kararın alındığı bir zamanda, üye Devletlerin öznel veya siyasi mülahazaları nedeniyle bir kez daha hayal kırıklığına uğrarsa, talihsizlik olur. İkincisi, bölgemizin istikrarı, gelişimi ve güvenliği ayrılmaz bir şekilde Avrupa perspektifiyle bağlantılıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Xhaçka, AB üyeliğinin bölgenin kalkınması için bir garanti, aynı zamanda AB’nin kendisinin güvenliğine de bir katkı olduğunu sözlerine ekledi.

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 458 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Meclis’teki tartışmalar düşük not aldı