Arnavutluk Parlamentosunda muhalefetin sunduğu Srebrenitsa soykırımını kınama tasarısını reddeden Başbakan Edi Rama hükümeti, Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü 11 Temmuz’da bu vesileyle özel bir oturum tertipleme kararı aldı.

Srebrenitsa tasarısının reddedilmesi üzerine gelen eleştirilerin ardından iktidardaki Sosyalist Parti vekillerinden Taulant Balla, “En sevdiklerini kaybeden ve onlar için adalet arayan ailelerin yanındayız. Arnavutluk Parlamentosu, 11 Temmuz 2022’de Srebrenitsa soykırımının anılması vesilesiyle özel bir oturum tertipleyecek” dedi.

Balla, BM’nin Srebrenitsa’daki katliamı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en korkunç suç olarak tanımladığını hatırlattı.  Balla, “Srebrenitsa’daki cinayetler, Uluslararası Adalet Divanı ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafındna soykırım olarak kategorize edilmiştir” dedi.

Rama’dan izahat

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da partisinin Srebrenitsa soykırımına ilişkin tasarıya değil, muhalefetin parlamentodaki oyununa karşı oy kullandığını söyledi.

Rama, Twitter’da yaptığı açıklamada parlamentonun tasarıya karşı değil, tasarının meclis gündemine alınması aleyhinde oy kullandığını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan hayatını kaybetti

Sonraki Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani Litvanya’da