Arnavutluk Ordusu Bayraktar TB2 SİHA’lara hazırlanıyor

Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi’nin resmi Facebook hesabından yaptığı paylaşıma göre teorik hazırlık aşamasını tamamlayan Arnavutluk Subayları, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri’nin yakında hizmete alacağı Bayraktar TB2 SİHA’larının uygulamalı eğitimlerine başladı.

Bakan yaptığı paylaşımda konuyla ilgili, ”Silahlı Kuvvetlerimizden üç ekip, bu ileri teknolojiyi kullanmanın her alanında mesleki eğitim sağlamak amacıyla İHA Pilotu, İHA Elektroniği ve İHA Mekaniği uzmanlıklarında şu anda Türkiye’de yoğun kurslara katılıyor.’‘ ifadelerini kullandı.

Bakan Peleshi paylaşımına ek olarak, ”Güçlerimizin kararlılığından ve savunma alanında teknolojik açıdan gelişmiş bu insansız hava araçlarını kullanmak için gerekli yeterlilikle kendilerini nasıl donattıklarından gurur duyuyoruz.” dedi.

Arnavutluk, Baykar’dan Bayraktar TB2 SİHA siparişinde bulunan 27. ülke konumunda. Arnavutluk bununla birlikte NATO içerisinde Polonya ve Romanya ile birlikte Bayraktar TB2 S/İHA sistemlerini tedarik eden ülkeler arasında yer almaktadır. Baykar Savunma, 2022 yılının sonunda Arnavutluk ile Bayraktar TB2 insansız hava aracı için ihracat sözleşmesi imzalamıştı. Sözleşme, Arnavutluk’a 3 adet TB2 SİHA teslimatı ve 30 kişilik personel eğitimi içeriyor.

Bayraktar TB2 SİHA’dan tarihi başarı

TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içinde ve sınır ötesinde terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor.

2000’li yılların başından itibaren insansız hava araçları alanında en büyük katma değer olan yazılım ve donanım sistemlerini Türk mühendislerinden oluşan ekibiyle milli ve özgün olarak geliştiren Baykar, 13 farklı disiplindeki mühendislik gücüyle alanında dünyanın lider teknoloji firmalarından biri olarak gösteriliyor.

Tüm kritik aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, dünyada rekor sayılacak düzeyde %93’lük bir yerli sanayi katılımıyla İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde üretiliyor. Bu kapsamda Bayraktar TB2 SİHA, 750 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı ve böylece gökyüzünde milyon saate daha da yaklaşarak en uzun süre görev yapan ilk milli hava aracı oldu.
defenceturk

Read Previous

Sırbistan’dan sonra Hırvatistan da zorunlu askerliği tartışıyor

Read Next

Yunanistan’da Kızıldeniz krizi: İstifa ettiler