Arnavutluk muhalefetinde liderlik mücadelesi sürüyor

Arnavutluk’ta ana muhalefet partisi Demokratik Parti (PD) dahilindeki iki hizip arasında mücadele alevleniyor.

Eski Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sali Berişa, kendisini partinin parlamento grubundan atan Demokratik Parti lideri Lulzim Başa’ya karşı liderlik mücadelesi yürütüyor.

Demokratik Parti Başkanı Lulzim Başa, Berişa’nın ABD tarafından yolsuzluk suçlamalarıyla istenmeyen kişi ilan edilmesinden sonra Berişa’yı kurucuları arasında yer aldığı partiden uzaklaştırmaya çalışmıştı.

Bunun ardından ülke genelinde gerçekleştirdiği parti toplantılarıyla destek arayışına girişen Berişa, 8 Ocak’ta partiyi Başa ve destekçilerinden teslim almak için protesto gösterisi tertipleyeceklerini ilan etti.

Berişa, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Başa ve mevcut parti yönetimini Tiran’daki parti merkezini boşaltmaya davet etmişti.

Berişa, Başa’nın parti liderliğinden uzaklaştırılması için aralık ayında Tiran’daki Air Albania Stadyumu’nda Demokratik Parti yönetimi tarafından “illegal” olarak nitelendirilen bir parti kongresi gerçekleştirmiş ve Kongre’ye katılan 4.934 delegeden 4.446’sı Başa’nın parti liderliğinden uzaklaştırılması yönünde oy kullanmıştı. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Açık Balkan inisiyatifi çerçevesindeki Tiran ziyareti aleyhindeki geniş çaplı protesto gösterileri de eski Cumhurbaşkanı Berişa’nın çağrısıyla organize edilmişti.

Başa ve Berişa arasındaki liderlik mücadelesinin partinin ikiye bölünmesiyle sonuçlanabileceği düşünülüyor. 

1992 – 1997 yılları arasında Arnavutluk’un ikinci cumhurbaşkanı, 2005 – 2013 yılları arasında ise başbakan olarak görev yapan Berişa, Arnavutluk’ta demokratik yollarla seçilmiş ve şu ana kadar en uzun görevde bulunan lider olarak biliniyor.

Berişa, 1990’da kurulan merkez sağ eğilimli Demokratik Parti’nin ilk lideriydi. 

Balkan News

Read Previous

Türk Dışişlerine gönderilen her postada ‘Sadık Ahmet’in adı’ yazılı

Read Next

Bulgaristan 2024’te avroyu yürürlüğe geçirmek için çalışacak