Arnavutluk Meclisinde, Başbakan Rama’nın FBI ile ilişkisi tartışıldı

Arnavutluk Meclisindeki oturumda, Başbakan Edi Rama hakkında ABD’de gözaltında bulunan eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilisi Charles McGonigal ile yakın ilişkide olduğu ve yolsuzluk iddiasıyla verilen gensoru önergesi görüşüldü.

Gensoru, ana muhalefet partisi Arnavutluk Demokratik Partisi (PD) milletvekillerince verildi.

Muhalefet parti milletvekilleri Rama’dan, medyada yer alan ve eski FBI yetkilisi ile gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin iddiaların özel mi yoksa resmi mi olduğu konusunda açıklama talep etti.

“Benimle ilgili hiçbir ilişkisi yoktur”

Rama da muhalefetin iddiaları ve tartışma taleplerine yanıt vererek, bunları ABD’deki bir mahkeme sürecini siyasi olarak kullanmak için umutsuz bir girişim olarak nitelendirerek, “Arnavutluk devleti, Arnavutluk hükümeti veya kişisel olarak benimle ilgili hiçbir ilişkisi yoktur.” dedi.

Eski Arnavutluk Başbakanı ve PD Milletvekili Sali Berisha ise partner bir ülkenin, “özgür dünyaya liderlik eden, NATO’ya liderlik eden bir ülkenin baş istihbarat görevlisini yozlaştırmasının” tarihte benzeri görülmemiş olduğunu söyledi.

Rama’nın eski FBI yetkilisi McGonigal ile görüşmeler gerçekleştirdiği iddiası

Basına yansıyan bilgilere göre, Rama’nın eski FBI yetkilisi McGonigal ile görüşmeler gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

ABD Adalet Bakanlığı, eski FBI üst düzey istihbarata karşı koyma görevlisinin, bir Rus oligarkın ABD yaptırımlarını delmesine yardım ettiği gerekçesiyle tutuklandığını ocak ayında bildirmişti. ​​​​​​​

McGonigal, kara para aklama, kara para aklamaya teşebbüs, geliri gizleme, yanlış beyan ve belge veya verileri tahrif etmekten suçlanıyor.

AA

Read Previous

Yunanistan’da tren kazasında ölenlerin sayısı 57’ye yükseldi

Read Next

Bulgaristanlı kadınlardan duygulandıran yardım: 2500 çorap örüp depremzedelere gönderdiler