Arnavutluk Cumhurbaşkanı Meta Kosova’da

Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Kosova ziyaretini gerçekleştiriyor. Meta, Meclis Başkanı ve siyasi parti liderleriyle ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Kosova ziyaretini gerçekleştirmekte olan Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Meclis Başkanı Glauk Konjufca tarafından kabul edildi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması, bölgedeki gelişmeler ve Avrupa Birliği’ne yönelik entegrasyon sürecinin ele alındığı görüşmede, Meclis Başkanı Konjufca, Arnavutluk’un Kosova’nın özgürlüğü ve bağımsızlığına yaptığı büyük katkılardan dolayı Meta’ya teşekkür etti.

Konjufca, Kosova devletinin bölgesel işbirliğine açık olduğunu, ancak bunun sadece eşitlik, karşılıklılık ve AB katılımı temelinde olduğunu yineledi. “Batı Balkanlar ve AB için Berlin Sürecini baypas etmeyi amaçlayan `Açık Balkan` gibi Sırbistan’ın girişimleri Kosova Cumhuriyeti için kabul edilemezdir” diyen Meclis Başkanı Konjufca, Kosova’nın ve bölgenin geleceğinin Avrupa Birliği ve NATO’da olduğunu vurguladı.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Meta ise, Arnavutluk’un Kosova’yı her zaman desteklemeyi sürdüreceğini dile getirdi.

Kosova ziyareti kapsamında AAK Lideri Ramush Haradinaj ve PDK Genel Başkanı Memli Krasniqi ile görüşen Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, günün ilerleyen saatlerinde Başbakan Albin Kurti ve Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile de bir araya gelecek.

Read Previous

ABD, Yunanistan’ın F-35 talebini geri çevirdi

Read Next

Bulgaristan’da 2021 yılı belediye bütçelerine ek ödenekler aktarılacak