Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begaj, Kosova’da

Arnavutluk’un yeni Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Kosovalı mevkidaşı Vjosa Osmani’nin daveti üzerine Kosova’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi.

İlk yurt dışı ziyaretini Kosova’ya gerçekleştiren Begaj, başkent Priştine’deki “İbrahim Rugova” meydanında askeri törenle karşılandı.

Begaj, Osmani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ilk ziyaretini Kosova’ya yapmasının nedeninin, iki ülke arasındaki kardeşlik bağları olduğunu söyledi.

Arnavutluk ve Kosova’nın iki lehçe ve bir dile, iki devlet ve bir ulusa sahip olduğunu ifade eden Begaj, iki ülkenin aynı hedefler doğrultusunda hareket ettiğini belirtti.

Ülkesinin, Kosova’nın başta NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlara üyeliğini desteklediğini belirten Begaj, “Kosova ve Arnavutluk, Batı Balkanlar’ın güvenliğine katkı sağlayan istikrar unsurlarıdır.” dedi.

Kosova’nın Sırbistan ile diyaloğun sürdürülmesi yönündeki kararını desteklediğini vurgulayan Begaj, diyaloğun nihai çözüme kadar devam etmesi gerektiğini savundu.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani de Begaj’ın Kosova ziyaretinin resmi bir ziyaretten öte olduğunu anımsatarak, iki ülke arasında karşılıklı savunma anlaşmasının gerekliliğine dikkati çekti.

Arnavutluk’un, Kosova’ya her daim koşulsuz destek verdiğini söyleyen Osmani, Avrupa Birliği’nin, Sırbistan’ın tüm bölgeyi istikrarsızlaştıran eğilimleri konusunda somut mesajlar göndermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Balkan News

Read Previous

Benzine yarım denarlık zam

Read Next

Kosova Ekonomi Bakanlığı elektrik tasarrufu çağrısı yaptı