Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begaj Kosova’da

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’nın bağımsızlığının 15’inci yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Kosova’da bulunan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj’ı bugün kabul etti.

Konuk Cumhurbaşkanı Begaj, Cumhurbaşkanı Osmani’yi ve Kosova vatandaşlarını bağımsızlığının 15’inci  yıldönümünü kutlayarak,  Arnavutluk’un her zaman Kosova’nın yanında olacağını ve uluslararası konumunun güçlendirilmesine katkıda bulunacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova’nın zorluklar karşısında bağımsızlığının 15’inci  yılını kutladığını, ancak devleti güçlendirmekte  ve Avrupa-Atlantik yolculuğunda emin adımlarla yürümekte  kararlı olduğunu belirtti.

Osmani, “Bağımsızlığın  15’inci  yıldönümünde, Kosova devletinin mimarı, tarihi cumhurbaşkanı Dr. İbrahim Rugova’dan, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) önderliğinde özgürlük, bağımsızlık ve devlet inşasına katkıda bulunan ayrıca  özgürlük için kahramanca hayatını feda eden  efsanevi komutan Adem Yaşari ve herkesi saygıyla andıklarını söyledi.

Kosova ile Arnavutluk arasındaki ilişkiler, her iki cumhurbaşkanı tarafından sadece dostane değil, aynı zamanda kardeşçe olarak değerlendirilerek, ilişkileri güçlendirme taahhüdünde bulundu.

Cumhurbaşkanı Osmani, özellikle dış politika alanında daha fazla koordinasyon ve uyum ihtiyacına işaret ederek,  bu durumda Kosova’nın şu anda temsil edilmediği kurumlarda Arnavutluk’un Kosova’nın güçlü bir sesi olması gerektiğini vurguladı.

İki cumhurbaşkanı, Kosova ve Arnavutluk’un demokrasi, barış ve özgürlüğün korunmasına ortaklaşa bağlı ve kararlı olduklarını, her iki ülkenin de Avrupa yolculuğuna devam etmesi için bölgenin istikrarının hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Kosovaport

Read Previous

Kahramanmaraş’ta depremin 248’inci saatinde 17 yaşındaki Aleyna enkazdan çıkarıldı

Read Next

Miraç Kandili yarın idrak edilecek