Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye’nin bölgedeki rolünün endişe yarattığını ileri süren Yunan gazetesine, Türkiye’nin hem Arnavutluk hem Yunanistan’ın yakın bir dostu olduğu ve hiçbir şekilde istikrarsızlaştırıcı bir rol üstlenmediği şeklinde cevap verdi. 

Nea gazetesinin Türkiye’nin Batı Balkanlar’ı Avrupa Birliği’nden uzaklaştırdığını iddia eden ve Türkiye’nin bölgedeki rolünün endişe yarattığını ima eden sorusuna cevabında Rama, Türkiye’yi herhangi bir istikrarsızlaştırma eylemiyle bağdaştıracak hiçbir şey bulunmadığını söyledi.

Rama, “Türkiye’nin Arnavutluk’un, Yunanistan ve İtalya’nın stratejik ortağı olduğunu biliyorum. Türkiye, Arnavutluk’un yakın dostudur ve ortaklığımızı güçlendirmek istiyoruz. Türkiye’nin Batı Balkanlar’ın Avrupa rotasını bozmaya çalışması söz konusu değil“ dedi.

Batı Balkanlar’daki mevcut durumdan endişe duymadığını da kaydeden Rama, bölgede durumun henüz endişelenilmesi gereken noktaya gelmediğine inandığını, ancak hem bölgedeki hem de Avrupa Birliği dışındaki bütün siyasi faktörlerin dikkatli olması gereğini ifade etti. 

Açık Balkanlar inisiyatifinin nasıl ilerlediği ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Makedonya Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov ile Belgrad’da yaptığı görüşmede bölgedeki durumu görüşüp görüşmediği sorulan Rama, girişimin ilerlediğini, ancak istedikleri şekilde ilerlemediğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan’da Afrika domuz vebası görüldü

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Dodik ile görüştü