Arnavutluk, artık ‘nüfusunun çoğunluğu Müslüman ülke’ değil

2011’de yapılan son nüfus sayımından beri Arnavutluk’ta sosyolojik ve demografik yapıda dikkat çekici değişiklikler meydana geldi. Ülke nüfusunun çoğunluğu artık kendisini Müslüman olarak tanımlamıyor.

Arnavutluk, artık “nüfusunun çoğunluğu Müslüman” olarak tanımlanan bir ülke değil. euronews Türkçe’nin yerel medyada yayınlanan nüfus sayımı verilerinden aktardığına göre, toplam nüfusu 2,4 milyon olan ülkede 1,1 milyon kişi kendisini Müslüman olarak tanımladı. Sayımda 115 bin 644 kişi ise “Bektaşi” olduğunu belirtti.

Günümüzde senkretik ve heterodoks bir yapıya sahip olan Bektaşilik köken olarak Sünni İslam’ın Sufilik geleneğinden gelse de, ülkede her Bektaşi kendisini aynı zamanda Müslüman olarak tanımlamıyor.

Arnavutluk’ta 85 bin 311 kişi ateist olduğunu ifade ederken, 201 bin 530 kişi Hristiyanlığın Katolik, 173 bin 645 Ortodoks, 9 bin 658 kişi de Evanjelik mezhebine bağlı olduğunu belirtti.

Nüfus sayımında 332 binden fazla Arnavut dinlerini belirtmeden kendilerini “inançlı” olarak tanımlarken, 244 bin 331 kişi ise yanıt vermek istemedi.

Sayımda ayrıca ülke nüfusunun 2011’de yapılan bir önceki sayıma göre 420 bin kişi azaldığı da ortaya çıktı.

kosovaport

Read Previous

Yunanistan’da yıldırım denizdeki kıza isabet etti

Read Next

Avustralya’da “Filistin’in tanınması” önergesini desteklediği için ceza alan senatör Payman’dan açıklama