Arnavutların, Türkleri Sırp diliyle eleştirmesine tepki

Kosovalı Bilim-Sanat Akademisi üyesi Qosya, Arnavut entelektüellerinin Türkiye’den bahsederken Sırpların diliyle konuşmamaları gerektiğini söyledi.

Kosova Bilim ve Sanatlar Akademisi’nin (ASHAK)üyesi Rexhep Qosya Arnavutluk’ta katıldığı bir televizyon yayınında Türkiye’yi Yeni Osmanlıcılık ile suçlayanlara karşı çıkıp Arnavut entelektüellerin Türkiye ile ilgili konuşurken Sırpların diliyle konuşmaması gereğini belirtti.

Türkiye’nin son dönemlerde izlediği politikaları Yeni Osmanlıcılık olarak Sırp entelektüellerin nitelendirdiğine işaret eden Rexhep Qosja, hatta bununla ilgili kitaplar yayınladıklarına da işaret etti.

Türkiye’nin şu anda en gelişmiş 15 ülke arasında bulunduğunu belirten Qosja, en kısa zamanda ilk ona gireceği düşüncelerle aynı fikirde olduğunu vurguladı. Türkiye’nin şu anda bölgede bölgesel bir güç olduğunu ve ileride de olmaya devam edeceği inancını ifade eden Rexhep Qosja, Türkiye’nin Yeni Osmanlıcılık politikaları yürüttüğü görüşüyle aynı fikirde olmadığını belirtti. Türkiye’nin bölgede etkili olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyleyen Qosja, Yeni Osmanlıcılık fikirlerinin mazide kaldığına inandığını vurguladı.

Sırpların Türkleri Yeni Osmanlıcılıkla suçlamasının arkasında dini nedenler yattığını söyleyen Rexhep Qosja, Arnavut entelektüellerinin Türkiye’den konuşurken Sırpların diliyle konuşmaması gereğine işaret etti. Arnavutlara Türkiye’den hiçbir risk gelmediğini ve onların Türkiye’den korkması için hiçbir neden olmadığını belirten Rexhep Qosja, tam aksine Arnavutluk ve Kosova’nın Türkiye ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu ve bu ilişkilerin ABD tarafından da takdir ve teşvik edildiğini ve desteklendiğini söyledi.

 

Dunya Bulteni

Read Previous

Bulgaristan Başmüftülüğü’ne iki aday

Read Next

Ölü bulunan gazeteci Putin’i en çok eleştirenlerdendi

348 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *