Arnavutluk’taki en büyük muhalefet partisi konumundaki Demokratik Parti (PD), parlamentoya Srebrenitsa ve Kosova’da yaşanan soykırımları tanıyan ve kınayan bir tasarı sunacaklarını duyurdu.

Demokratik Parti (PD) lideri Lulzim Basha, Arnavutluk’un Srebrenitsa ve Kosova’da Sırp güçleri tarafından yapılanları kınayabilecek cesaret ve özgürlüğe sahip olması gerektiğini ve Arnavutluk Parlamentosu’na Kosova’da Sırpların yaptığı soykırımları tanıyan bir tasarı sunulması talebinde bulunacağını söyledi.

Srebrenitsa soykırımı, Kosova, Karadağ ve Kuzey Makedonya parlamentoları tarafından kınandı. Sırbistan Parlamentosu da benzer bir tasarı ile olaylardan ötürü özür dilemiş fakat yaşananları soykırım olarak nitelendirmemişti.

Arnavutluk Parlamentosu, şimdiye kadar konuya ilişkin resmi bir görüş bildirmeyen parlamentolar arasında yer alıyor. Ülke parlamentosu aynı zamanda 15 Ocak 1999 tarihinde Kosova’nın Reçak köyünde 45 Kosovalı Arnavutun Sırp güvenlik güçlerince öldürüldüğü Reçak katliamını soykırım olarak tanıyan bir adım da atmadı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 2020 yılı sonunda Arnavutluk’a yaptığı ziyaret sırasında Arnavutluk parlamentosundan Kosova’daki soykırımı tanımasını talep etmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

BULTİŞAD Türkiye’de temaslarda bulundu

Sonraki Haber

Sırbistan ve Türkiye’nin tekerlekli sandalye basketbol takımları, 15 Temmuz anısına dostluk maçına çıktı