Arnavut muhalefetinde kaos

Arnavutluk’ta, yerel seçimlere iki ay kala ana muhalefet partisinin meşru liderinin kim olduğuna ilişkin belirsizlik ortaya çıktı.

Tiran’daki Temyiz Mahkemesinin Demokratik Parti’nin meşru liderinin eski Cumhurbaşkanı Sali Berisha olduğuna ilişkin alt mahkeme kararını iptal etmesi, muhalefet kanadında kaosa yol açtı.

Demokratik Parti, 2021 yılında Berisha yanlıları ve eski parti başkanı Lulzim Basha yanlıları arasında ikiye bölünmüş, şiddetli protestoların ardından başkanlığı Berisha devralmıştı.

Temyiz Mahkemesi, şiddet eylemleri içeren protestolar sonrası Basha’nın istifası ardından Berisha’nın başkanlığa gelmesinin meşru olduğuna ilişkin mahkeme kararını iptal etti.

Temyiz Mahkemesinin kararı ile bölünmüş Demokratik Parti’deki (PD) bir hizbi temsil eden Meclis Üyesi Enkelejd Alibeaj’ın yerel seçimlere PD resmi logosu ile katılabileceğine hükmedilirken Berisha’nın seçimlere eski Cumhurbaşkanı Ilir Meta liderliğindeki Özgürlük Partisi ile beraber oluşturulan Özgürlük Evi koalisyonu çerçevesinde katılabileceğine hükmedildi.

Berisha, kararı sert bir şekilde eleştirerek konuyu uluslararası mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.

Cuma günü Tiran’da kalabalık bir hükümet karşıtı protesto daha gerçekleştiren Berisha, mahkeme kararını siyasi çoğulculuğu yok etme girişimi olarak tanımladı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Stoltenberg: NATO Batı Balkanlar’ın istikrarını destekliyor

Read Next

AB’den Kosovalı 45 öğrenciye yüksek lisans bursu