Arnavutluk’ta iktidar ve ana muhalefet partisi liderleri, Sırbistan ile yaşanan gerginlik konusunda Kosova’ya desteklerini açıkladı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Sırbistan plakalı araçlara yönelik yasak uygulaması konusunda Kosova’nın yüzde yüz haklı olduğunu fakat problemin çözümü için Kosova ve Sırbistan’ın “oturup konuşmaları gerektiğini” söyledi.

Sırbistan’ın Kosova’nın henüz başlattığı uygulamayı 10 yılı aşkın süredir uyguladığına dikkat çeken Rama, Kosova ve Sırbistan’ı diyaloga davet etti.

Basha: “Vucic 90’lı yıllardaki Sırp rejiminin diliyle konuşuyor”

Arnavutluk Demokratik Partisi (PD) lideri Lulzim Basha ise Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Kosova aleyhinde kullandığı tehditkâr dili eleştirdi.

Kosova’nın bağımsız bir ülke olduğunu ve Sırbistan’a karşı mütekabiliyet esasları çerçevesinde hareket etmeye hakkı olduğunu söyleyen Basha, Vucic’in kullandığı dilin 90’lı yıllardaki Sırp rejimini hatırlattığını ileri sürdü.

Değerlendirmesinde Basha, Vucic’in Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile birlikte başlattığı “Açık Balkan” inisiyatifini de eleştirdi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Sırbistan’da, “Türkiye’de Sancak Ormanı” kampanyası tanıtıldı

Sonraki Haber

Fuat Oktay, Karadağ Başbakan Yardımcısı’nı kabul etti