Arnavut lider Begaj: Hırvatistan sadece Arnavutluk’a değil, bölgeye de iyi örnek oluyor

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinde Hırvatistan’ın hem ülkesi hem de bölge için iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Begaj, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, Hırvat mevkidaşı Zoran Milanovic ile bir araya geldi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Begaj, karşılıklı ilişkilerin güçlenmesi, Arnavutluk’un AB üyelik süreci ve bölgedeki son gelişmeleri ele aldıklarını ifade ederek “AB üyeliği söz konusu olunca Hırvatistan sadece Arnavutluk’a değil, bölge ülkelerine de iyi örnek oluyor.” dedi.

Arnavutluk’un hem Belgrad- Priştine Diyalog Süreci hem de Ukrayna’ya destek verdiğini söyleyen Begaj, Arnavutluk ve Hırvatistan’ın da tarihsel ve geleneksel ilişkilere sahip olduğunu aktardı.

Begaj, ekonomik anlamda ilişkilerin çok daha geliştirilebileceğini belirterek “Hırvatistan’dan gelen yatırım ve projelere her zaman kapımız açık. Özellikle enerji ve turizm konularında Hırvatistan’ın inanılmaz tecrübesi var.” diye konuştu.

Arnavut lider, liman kentlerinin doğrudan hava seferleriyle bağlanması gerektiğinin büyük önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

“Asıl sorun, Batı Avrupa’nın Balkanlar’a, Müslümanlara yönelik ön yargılarında yatıyor”

Ülkesiyle Arnavutluk’un ilişkilerinin dostane olduğunu ifade eden Milanovic de Arnavutluk’a AB yolunda destek verdiklerini kaydetti.

Milanovic, “Arnavutluk’un, AB’ye entegrasyonda daha ileri bir aşamada olması gerekirdi. Arnavutluk’un artık müzakerelerin sonunda olmaması için tek bir gerçekçi siyasi, güvenlik veya ekonomik neden bulunmamaktadır.” dedi.

Arnavutluk nüfusunun çoğunluğunun Müslüman oluşuna işaret eden Milanovic, “Asıl sorun, Batı Avrupa’nın Balkanlar’a, Müslümanlara yönelik ön yargılarında yatıyor.” ifadesini kullandı.

Milanovic, Kosova’nın AB ve NATO üyesi birçok ülke tarafından tanındığının altını çizerek Kosova’nın AB’nin parçası olduğunu, yakın zamanda tüm AB üyelerince tanınacağına inandığını vurguladı.

Sırbistan vatandaşlarının büyük çoğunluğunun “Kosova gerçeğini” kabullendiğini ifade eden Milanovic, Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanımasının çözüm sürecinin bir parçası olduğunu söyledi.

Kosova’daki ve Bosna Hersek’teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti’ndeki mevcut durumu değerlendiren Milanovic, bölgenin çatışma tehdidi altında olmadığını düşündüğünü kaydetti.

Zagreb’de resmi törenle karşılanan Begaj ayrıca Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ve Meclis Başkanı Goran Jandrokovic ile görüştü. Begaj, Hırvatistan’daki temaslarına yarın sahil kenti Zadar’da devam edecek.

AA

Read Previous

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi “federasyon hükümetinin kurulması” için karar dayattı

Read Next

Bulgaristan Dışişleri Bakanı: Rusya hibrit saldırılarında benzeri görülmemiş artış yaşıyoruz