Arnavut İttifakı Meclisi, Genel Başkan Taravari’nin görevden alınması girişimini başlattı

Kuzey Makedonya’da hükümet koalisyonunda yer alan Arnavut İttifakı partisi Merkez Meclisi 106 “lehte”, 1 “karşı” ve 1 “çekimser” oyla partinin genel başkanı Arben Taravari’nin görevden alınması yönünde bir girişim başlattı.

Arnavut İttifakı Merkez Meclis Başkanı Ziyadin Sela’nın açıkladığı gibi Genel Başkan Arben Taravari’nin Parti Tüzüğünü ihlal etmesi nedeniyle böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi. Sela, Merkez Meclis oturumuna Taravari’nin de davet edildiğini, gelmesini beklediklerini ancak kendisinin gelmediğini belirtti.

Partinin genel başkanlığına geri dönüş ihtimalinin sorulması üzerine Sela, bunun kendisinin kişisel isteği olmadığını, buna parti kongresinin karar vereceğini ifade etti.

Arnavut İttifakı Eski Başkanı Ziyadin Sela önderliğinde başkent Üsküp’te Taravari’nin görevden alınmasına yönelik girişim oylandığı anda, Taravari sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Taravari, söz konusu toplantının Demokratik Bütünleşme Birliği’nin (BDİ) “partinin kimin olduğuna” odaklanma girişimi olduğunu ve bugünden itibaren şikayeti olan herkesin Mahkemeye başvurması gerektiği açıklamasında bulundu.

Arnavut İttifakı partisinde seçim öncesi koalisyon öncesi kriz yaşanıyor. Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, seçimlerde Besa Hareketi, Alternativa Partisi ve Demokrasi Hareketi partilerinin oluşturduğu muhalefet koalisyonu “Değişim için Avrupa Bağlantısı” (LEN) ile seçim öncesi koalisyonu yapacaklarını açıklarken partinin eski Başkanı Ziyadin Sela ve Adalet Bakanı da olan Genel Sekreter Krenar Loga ise bu kararın parti organlarında alınmadığını ve Arnavut İttifakı’nın seçimlere tek başına katılacağını belirtiyor.

Read Previous

Üsküp’te yarın su kesintisi yaşanacak

Read Next

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak görevinden istifa etti