Arnavut İttifakı hükümete katılma görüşmelerine başlıyor

Kuzey Makedonya’da muhalefette bulunan Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, hükümete katılma görüşmeleri kapsamında yarın Başbakan Dimitar Kovaçevski ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Toplantıdan önce taleplerinin tam olarak ne olduğunu açıklamak istemeyen Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, önce program hedeflerinin görüşüleceğini, çoğunluk tarafından kabul edilirse kadro çözümlerinin masaya yatırılacağını söyledi.

Program üzerinde anlaşamazlarsa, muhalefette kalmaya devam edeceğini söyleyen Taravari, Arnavut İttifakı’nın önceliğinin seçimler değil, anayasa değişiklikleri olduğunu belirtti.

Hükümete girip girmeyeceklerine bakmaksızın bu yıl seçim olmaması gerektiğini kaydeden Taravari, “En azından tüm arkadaşlarımızın tavsiyeleri bunlar. Muhalefette kalsak bile bu hükümete anayasal değişiklikler yapması için bir şans verebiliriz. Bu, anayasa değişikliklerini tekrar oylamamıza engel değil. Muhalefet de olsak, iktidar da olsak, gündemimizde olan bazı taleplerde öncelik olarak ısrar edeceğiz.” diye konuştu.

Taravari ile görüşme olacağını doğrulayan Başbakan Kovaçevski, devletin ve Parlamentonun kapasitesini artırabilecek yasal ve programa bağlı çözümler için olası iş birliğini ve Avrupa yolunun devamı anlamına gelen kararların alınmasını tartışacaklarını ifade etti.

Kovaçevski ve Taravari’nin anlaşması halinde Arnavut İttifakı’nın 3 bakanlık alacağı ve bunlardan ikisinin Adalet ve Sağlık Bakanlığı olacağını belirtiliyor.

Read Previous

Çavuşoğlu: NATO üyeliklerini ayrı ayrı değerlendirebiliriz

Read Next

İstanbul AK Parti İl Başkanı Kabaktepe’den RUTEV’e ziyaret