Apple ve FBI davası, yeni sürprizlere gebe

Apple’ın bir süredir FBI ile karşı karşıya gelmesine neden olan şifrelerin kırılması konusu, önümüzdeki aylarda iOS 10 işletim sistemini olumsuz etkileyecek bir sürece dönüşebilir.

ABD’de bir cinayet zanlısının iPhone cihazının şifresinin kırılması talebi ile birlikte başlayan Apple ve FBI arasındaki gerginlik, mahkemelere taşınmış durumda. Pek çok teknoloji devi Apple’ın yanında saf tutmayı seçti ancak mahkemede aleyhte karar çıkarsa, iOS platformunun geleceğini etkileyecek olaylar silsilesi başlayabilir.

Apple’ın önceki yaptığı yazışmalara bakıldığında, davanın kaybedilmesi durumunda, zanlının cihazına erişebilmek için FBI’a Govt.OS adında özel bir arayüz hazırlanması düşünülüyor. Çok gizli bir odada ve sadece mahkemenin izin verdiği FBI yetkililerine sunulacak olan Govt.OS, işlem tamamlandıktan sonra da imha edilecek.

Govt.OS için Apple’ın en tecrübeli iOS mühendislerinden 6-10 arasında sayısı değişen bir ekip kurarak, sadece bu iş için çalıştırması bekleniyor. iOS 10 sürümünü geliştiren ekibin bu şekilde ikiye ayrılması, firmanın yol haritasını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Bununla birlikte gelen bilgilere göre, pek çok iOS geliştirici mühendisi bu ekibin içerisinde yer almak istemiyor ve eğer zorlanırsa istifa etmeyi planlıyor. Bu durumda iki ihtimal ortaya çıkıyor:

Tecrübeli mühendislerin istifası sonrasında Apple’ın yazılım geliştirme süreci zorlaşırsa, bazı hukukçulara göre cezai sorumluluk ortadan kalkmış oluyor. Eğer mühendisler şirket bünyesinde iken direnir ve bölüm değiştirmek isterse, bu kez Apple’ın mahkeme kararını yerine getirmediği gün başına tazminat cezası alması gündemde.

Gelişmeler daha çok Apple’ı ilgilendiriyor olsa da, aslında dolaylı yoldan iOS ekosistemine de zararı dokunabilir. Zira, iOS 10 işletim sisteminin arefesinde yaşanacak istifalar veya Govt.OS için kaynak ayrılması, Bunun yanında iPhone 7 serisinin lansmanı da tehlikeye girebilir. Davanın seyri, önümüzdeki aylarda iOS 10 işletim sisteminin kaderini de belirleyecektir.

donanım haber

Read Previous

Alonso: Böylesine korkunç bir kazadan kurtulduğum için şanslıyım

Read Next

Apple yeni ürünlerini tanıttı

One Comment

  • I was looking for another article by chance and found your article bitcoincasino I am writing on this topic, so I think it will help a lot. I leave my blog address below. Please visit once.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *