Kuzey Makedonya Meclisi’nde düzenlenen güven oylaması oturumunda Levica Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Dimitar Apasiev konuşma yaptı.

Güven oylaması oturumunda konuşan Apasiev, Meclis İçtüzüğünün 60. ve 61. maddelerine atıfta bulunarak oturumu Meclis Başkanı Talat Caferi’nin yönetmesi gerektiğini söyledi.

Apasiev, “Başkan’ın gelip oturuma başkanlık etmeye devam etmesi için bir saat ara talep ediyorum, çünkü oturuma katılmaması için prosedür kuralları yerine getirilmiyor.” ifadelerini kullandı.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verilmişti.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan vefat eden Bosnalı Hasan Çengiç’in eşini arayarak başsağlığı diledi

Sonraki Haber

Zeyd: Bir kez ihanet edenlerin sonsuza kadar ihanet etmeye devam edeceğini biliyorduk