AP Milletvekili Necmi Ali: “Türkiye ile karşılıklı çıkara dayalı akılcı bir işbirliğine ihtiyaç var”

Nedzhmi ALI in plenary session week 15 2016 in Strasbourg

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) AP Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, AB’nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu’nun ülkenin AB’ye üyelik sürecinde olumlu gelişmelerin net sinyallerini verdiği şeklinde değerlendirdi. AP Milletvekili, göç konusunda yapılan işbirliğine, ülkenin iç durumu ve Kıbrıs’ın birleşmesi sürecinde kaydettiği ilerlemeye dikkat çekti.

Necmi Ali, “Raporda üyelik sürecinin hızlandırılması tebrik ediliyor, kriterlere uyulduğu takdirde yeni müzakere başlıklarının açılmasına hazır olunduğu gösteriliyor ve kilit tematik konularda üst düzeyli yapılandırılmış ve sürekli diyalog halinde olunması destekleniyor” diye belirterek, geçen yıl ülkede güvenlik konusunda durumun kötüleştiğini de belirtmeden geçmedi.

Bulgaristan’ın AP Milletvekili, “Ekonomik kriterlere gelince Türkiye ilerleme kaydetti, fakat düzeltilmesi gereken dış ve iç dengesizlikler mevcut. Şu anki jeopolitik durumda 2015 Türkiye İlerleme Raporu’nda göç konusunda işbirliğine vurgu yapılıyor. Mülteci krizine ilişkin oldukça sorunlara rağmen Türkiye ile karşılıklı çıkara dayalı akılcı bir işbirliği çerçevesinde planlanan faaliyetlerin uygulanmasını hızlı tempoda devam ettirmemiz gerekiyor. Kıbrıs adasındaki her iki toplum açısından da olumlu sonuçlar verecek ülkenin Kıbrıs’ın birleşmesi sürecinde kaydettiği ilerlemeyi tebrik ederiz. Genel bir değerlendirme yapacak olursak, bir sürü problemlerin var olmasına rağmen üyelik sürecinde olumlu gelişmelerin net sinyalleri görülüyor” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Fuat Korkmaz: “Fuarda Türkçe Eğitim çalışmalarımızı aktarma gayretinde bulunacağız”

Read Next

‘Terör örgütlerinin tüm zulümleri Müslümanlaradır’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *