Avrupa Birliği (AB) Parlamentosunun Bulgaristan’da hukukun üstünlüğü ve temel hakları ele aldığı toplantıda Avrupa Parlamentosundaki Avrupa Halk Partisinin (EPP) Grup Başkanı Manfred Weber, ülkemizin bir geçiş sürecinde olduğuna ve her şeyin mükemmel olmadığına işaret etti.

Weber,”Gençlerin sokağa çıkıp görüşlerini ifade etmeleri güzel, hızlı bir ilerleme olması için sabırsızlanıyorlar” diye ifade etti.

Weber, “Avrupa Komisyonunun son raporu dürüst ve kanıtlara dayalı. Bulgaristan vatandaşlarının önünde duran görevleri var, ancak şimdiye kadar başardıklarından gurur duymalılar. Ülkenin bir EPP hükümeti ve sosyalist bir cumhurbaşkanı var, yani bir güç dengesi var” diye kaydetti.

Sosyalistlerin ve Demokratların İlerici İttifakı Grubu Üyesi Juan Aguilar, ülkemizde eksiklikler olduğuna ve yargı sistemi içinde yolsuzluk ve siyasi rakiplere yönelik zulümle ilgili sürekli suçlamalar olduğuna işaret etti. Durumun Macaristan ve Polonya gibi diğer AB ülkelerinde de benzer olduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa’yı Yenile Grubu Üyesi Ramona Strugariu, Bulgaristan vatandaşlarının AB desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Strugariu,”AP’deki bazı etkili isimler Borisov’u destekliyor. Haklarında ciddi suçlamalar olan insanları destekliyorsunuz”diye ekledi.

Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Grubu Üyesi İngiliz Gwendolyn Delbos-Corfield, Bulgaristan için öngörülen hibelerin durdurulması çağrısında bulundu.

İrlandalı AP milletvekili Claire Daly, Bulgaristan hükümetini bir kez daha sert bir şekilde eleştirdi.

Daly, EPP’yi GERB ile birlikte AP’deki sağcı grubun üyesi olan Radan Kınev’in genel kurulda konuşma yapmasına izin vermediği için eleştirdi.

Bulgaristan’ın Avrupa Parlamentosu milletvekilleri aralarında tartıştı

GERB’den Andrey Novakov, Bulgaristan hakkında alınan kararın, siyasi propaganda, iç siyasi mücadeleler ve Avrupa Parlamentosunu kötüye kullandığını ileri sürdü.
HÖH’ten İlhan Küçük, Bulgaristan’da yabancı dilde seçim propagandası yapılamadığını vurguladı ve Manfred Weber’e her kelime için bir para cezası ödemek zorunda kalacağını veya sessiz kalacağını göz önüne alarak Bulgaristan’dan AP milletvekili adayı olup olmayacağını sordu.

Bulgaristan İçin BSP İttifakından Elena Yonçeva, “Dünya daha ne kadar sessiz kalacak? AK’nin yapacakları, Bulgaristan’ın bu yolda devam edip etmeyeceğini belirleyecek. Şimdi Bulgaristan’ın acısı tüm AB’nin acısı” dedi.

Bulgaristan’a yönelik denetimler olacak

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Yourova, Brüksel’in Bulgaristan için İşbirliği ve Doğrulama Mekanizmasını sürdürme sözü verdi. Yourova, ayrıca Avrupa Komisyonunun ülkemizdeki anayasa reformlarına yönelik önerilerle ilgili henüz bir karar veremeyeceğini, ancak yeni anayasa değişiklik önerilerinin geniş ve derinlemesine bir kamuoyu tartışmasının konusu olması gerektiğini söyledi.

AB Konseyinin Almanya Başkanlığı temsilcisi Michael Roth, önümüzdeki aydan itibaren Bulgaristan’da hukukun üstünlüğünün bu kez AB Konseyinde olmak üzere yeniden tartışılacağını açıkladı. Roth’ın ifadesine göre Avrupa Konseyi, tüm üye devletlerde hukukun üstünlüğünü incelemeye başlayacak ve alfabetik sıraya göre ülkemiz inceleme yapılacak ilk beş ülke arasında yer alıyor.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

“Macron’un ‘İslam krizde’ açıklaması saygısızlıktan öte açık bir provokasyondur”

Sonraki Haber

Boşnak futbolcu Visca 2025’e kadar Başakşehir’de