Antalya Diplomasi Forumu’na Balkanlar ve K. Makedonya’dan üst düzey katılım

11-13 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan Antalya Diplomasi Forumu’na Kuzey Makedonya ve Balkanlardan üst düzey katılım gerçekleşecek.

Dünyanın dört bir yanından devlet ve hükümet başkanlarını, dışişleri bakanlarını, bölgesel ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini, iş insanlarını, kanaat önderlerini ve akademisyenleri bir araya getirecek Antalya Diplomasi Forumu, 11-13 Mart’ta gerçekleştirilecek.

– Kuzey Makedonya Türklerini temsilen ADP’ye Salih Murat katılacak

Dünyanın önemli forumlarından biri olan Antalya Diploması Forumu’na Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Kuzey Makedonya Eski Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Kuzey Makedonya Eski Başbakanı Zoran Zaev ve Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Salih Murat katılacak.

Foruma Balkanlardan Kuzey Makedonya’nın yanı sıra Balkanlardan üst düzey katılım olacak.

Kosova: Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışileri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla Schwarz, Kosova Eski Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı Behcet Pacolli, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ve Kosova Milenyum Vakfı Başkanı Petrit Selimi.

Bosna Hersek: Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Biser Turkoviç, Bosna Hersek Yüskek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Dzaferoviç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Milorad Dodik ve Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi (BNV) Başkanı Yasmina Curiç.

Hırvatistan: Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grliç Radman, Hırvatistan Eski Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarović ve Hırvatistan Eski Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç.

Arnavutluk: Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka.

Bulgaristan: Bulgaristan’daki Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı.

Sırbistan: Sırbistan Sosyal Demokrat Partisi (SDPS) Genel Başkanı Rasim Layiç, Avrupa Birliğinin (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak.

Karadağ: Karadağ Dışişleri Bakanı Corce Raduloviç.

Yunanistan: Yunanistan Milletvekili-Yunanistan Meclis Dışilişkiler ve Savunma Komisyonu Üyesi İlhan Ahmet.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde yapılacak forum, dünyanın gündemindeki en önemli bölgesel ve küresel meselelerin serbest bir platformda çözüm odaklı tartışılacağı, uluslararası sorunların diplomasi yoluyla ele alınacağı bir imkan sunacak.

Read Previous

Şehir Parkı’ndaki banklar restore edildi

Read Next

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin’e, Ukrayna’daki savaşı derhal durdurması çağrısında bulundu