Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgaristan ile anlaşmazlığa çözüm bulmanın yolu, Bulgaristan ile Anlaşmaya olan güvenin yeniden sağlanması olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgaristan ile yeni bir anlaşmaya gerek olmadığını belirterek, “Bu anlaşmada güveni yeniden kazanmanın yolları vardır ve anlaşmazlığa bir çözüm bulmanın yolu budur.” dedi.

Bulgaristan’ın dil ve kimlik hakkına itiraz etmediğini, ancak tarih hakkında açık soruları olduğunu söyleyen Osmani, “Egemen devletlerin hakkı, hangi dili konuştuklarını söyleme ve kimliğe karar verme hakkıdır. Bulgaristan bu hakka itiraz etmiyor. Tarihsel konularda farklı görüşler var.” değerlendirmesinde bulundu.

Osmani, Aralık ayında veto alınırsa “B” planı olmadığını ancak aynı yolda devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Bulgaristan ile dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

VMRO-DPMNE milletvekilleri 2021 Taslak Bütçesi için 397 değişiklik önergesi sundu

Sonraki Haber

Türkiye A Milli Basketbol Takımı, Hırvatistan karşısında galibiyete inanıyor