Anlaşmaya az kaldı

Avrupa Birliği’nin rezidansında yapılan siyasi parti temsilcilerinin maraton görüşmeleri herhangi bir anlaşmaya varılmadan sona erdi.

AB Büyükelçisi Aivo Orav sadece bir nokta üzerine mutabak sağlanmadığını belirterek gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen hangi konuda sorunlar yaşandığını söylemedi. Ancak gayri resmi bilgilere göre taraflar İçişleri Bakanı’nın yetkileri konusunda uzlaşma sağlayamıyorlar.

Büyükelçi Orav görüşmelerde önemli işler çıkartıldığını vurgulayarak mutabakat sağlanılmayan konu üzerine de en kısa sürede anlaşmaya varılacağını ümit ettiğini ileri sürdü.

Mutabakat sağlanan nokta şöyle: Hükümetin yüz günlük bir görev süresi olacak. Eğer seçimler yılın sonunda yapılır ise o zaman Hükümet Ağustos ayında çalışmalara başlayacak.

Kurulması öngürülen özel amaçlı bir çalışma grubu 5 kişiden oluşacak. Dört üyeyi siyasi partiler teklif edecek, beşinci üye için ise siyasi partiler arasında uzlaşma sağlanması gerekecek. Sözkonusu çalışma grubu seçimlerden yüz gün önce medyanın çalışmalarını izleyecek ve rapor hazırlayacak.

Read Previous

‘Esed değişmeden Türkiye’de bir şey değişmez’

Read Next

Makedonya yanıyor!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *