“Anlaşma olmazsa biz suçlu olmayacağız”

Makedonya ile isim konusu müzakereleri hakkında konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, “Anlaşma olmazsa biz suçlu olmayacağız. Bunu dünya biliyor” dedi.

Makedonya ile isim konusu müzakereleri hakkında Yunan televizyonu Skay’a konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, “Erga omnes konusunu açmakla doğru yaptık. Müzakareleri yürütmersini bildik ve bununla anlaşmaya ilk kez bu kadar yakınız. Fakat anlaşma olmazsa biz suçlu olmayacağız. Bunu dünya biliyor” dedi.

Müzakerelerin iyi gittiğine inandığını söyleyen Kotzias, “Asıl soru Makedonya tarafının erga omnes’i (“herkese karşı hak” – uluslararası hukuk açısından devletlerin uymakla ve gözetmekle yükümlü olduğu kurallardır) kabul edip etmeyeceğidir. Bu da cesaret isteyen bir karardır” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ve Makedonya arasında devam eden isim sorunu müzakareleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, yurtiçinde farklı yurtdışında farklı ismin kullanılamayacağını kaydederken bunun en basit örneğinin kimlik, pasaport, üniversite belgeleri gibi belgelerde yaşanacak karışıklar olduğunu belirtti.

Makedonya’nın NATO’ya üyeliği hakkında “geçici entegrasyonun” mümkün olmadığını söyleyen Kotzias, bunun Yunanistan hakkında bir sorun ve baskı yaratabileceğini açıkladı.

 

Read Previous

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Heyeti’nden Kosova’ya ziyaret

Read Next

Silinmeyen Hatıralar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *