Ankara’dan FETÖ iltisaklı isimleri destekleyen büyükelçi adayına ret

Türkiye’nin Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Becirovic tarafından teklif edilen bir büyükelçi adayına agreman vermediğine ilişkin iddialar, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic tarafından doğrulandı.  

Dışişleri Bakanı Konakovic, Becirovic’in Ankara Büyükelçiliği için önerdiği ve daha önce FETÖ iltisaklı isimlerin Türkiye’ye iadesine karşı çıkan bir isim olduğu belirlenen Kadrija Hodzic’in (Kadriya Hociç) Türkiye tarafından istenmediği yönündeki haberleri doğruladı. 

Türkiye ziyareti sırasında üst düzey yetkililerin Hodzic’in tercih edilmesinin Ankara ve Saraybosna arasındaki ilişkilere zarar verebileceğini kendisine ilettiklerini vurgulayan Konakovic, “Gerekçelerini açıkladılar. Bu, kabul edilemez olarak nitelendirdikleri bir mektubun imzalanmasıyla ilgili. Kadrija Hodzic’e agreman vermeyeceklerini söylediler. Bunu Becirovic’e ilettim” diye konuştu. 

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği’nden de bu ismin tercih edilmemesi yönünde bir talep aldıklarını ifade eden Konakovic, yeni büyükelçi tercihinde Türk tarafının düşüncelerinin de değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Konakovic, Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Zeljka Cvijanovic’in de üzerinde mutakabat olmayan bir ismin gönderilmemesi gerektiğinde hemfikir olduğunu kaydetti. 

2016’da Saraybosna Belediyesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Bosna Hersek’teki uzantısı Bosna Sema Eğitim Kurumları öğretmenlerinden Ali Lafcıoğlu’na “Saraybosna Şehir Plaketi” verilmesine ilişkin kararı Türkiye’den gelen tepkilerin ardından geri çekmişti. Tuzla Üniversitesi Öğretim Üyesi Kadrija Hodzic ise bu karara sert bir tepki gösteren “Bosna Hersek, Erdoğan’ın vilayetine dönüşüyor” başlıklı bir açık mektubun az sayıdaki imzacısı arasında yer almıştı. 

Hodzic ayrıca Türkiye’nin Bosna Hersek’teki FETÖ iltisaklı isimlerin iadesini isteyeceği haberlerine tepki gösteren başka bir açık mektubun da imzacılarından olmuştu. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Hırvatistan’da Kosovalı yolcuları taşıyan otobüs kaza yaptı

Read Next

Avrupa’da Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarıyla İslam nefretinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor