Ankara’da Dendias rahatsızlğı

Yunanistan’la Türkiye arasındaki ilişkiler karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yeniden olumlu bir havada ilerlerken, Savunma Bakanı Nikos Dendias’ın açıklamaları sürece ilişkin soru işaretleri yaratıyor. Ankara’da bu açıklamaların olumlu atmosfere zarar verdiği yorumu yapılıyor.

Yunanistan ile Turkiye iliskilerindeki olumlu atmosferin devam etmesi için çabalar devam ederken, Savunma Bakanı Nikos Dendias’ın açıklamaları Ankara’da rahatsızlık yarattı.

NTV’nin edindigi bilgilere göre Dendias’ın Ocak ayından bu yana yaptığı bazı açıklamalar ve gerilimi tırmandırabilecek eylemlerinin olumlu atmosferi bozmasından endişe ediliyor.

1 Ocak tarihinde gayri askeri ada statüsündeki Limni’yi ziyaret ederek Buraya tesadüfen gelmedim” diyen, 19 Şubat’ta Yunan F-16’sı ile Güneydoğu ve Orta Ege’de uçuş yapan Dendias, son olarak Milli Muharip Uçak “Kaan”ın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği gün “Türklerin önüne geçmek için mücadele ediyoruz.” açıklaması yaptı.

Dendias, ayrıca “Her iki ülke de pozitif atmosfer yaratıp Ege’de suların sakinleşmesine yönelik adımlar atsa da ben endişeliyim.” açıklamasında da bulundu. Dendias’ın talimatı ile yine geçen hafta gayri askeri statüdeki adaların karasularında tatbikatlar için NOTAM ve NAVTEX yayınlanması da Ankara tarafından not edildi.
ntv

Read Previous

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 2. yıldönümünde Tiran’da Rusya protestosu

Read Next

KFOR, Zveçan Belediye binasından ayrıldı