Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi, iptali için başvurulan Prespa Anlaşması Yasası ve Dillerin Kullanımı Yasası’na ilişkin yapılan itirazları görüştü.

Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat 2019’dan 2020’ye kadar yasanın değerlendirilmesi için girişimlerin yoğun bir şekilde sunulduğunu söyledi.

Murat, “Yaklaşık 13 inisiyatif içeren ve tüm inisiyatiflerde daha fazla katılımcı bulunan ikinci vakaya bakarsak, 2019-2020 boyunca bu vakaya yönelik inisiyatiflerin yoğun bir şekilde sunulduğuna ikna olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Levica Partisi Başkanı Dimitar Apasiev Cumhurbaşkanı imzası olmadan yasanın yayınlanamayacağı gerekçesi ile yasanın iptalini talep ediyor.

Profesör Jovo Kekenovski de dillerin kullanımı yasasının kabulü sırasında ciddi ihmaller yapıldığı için Anayasa Mahkemesinden dil yasasını iptal etmesini de istiyor.

Anayasa Mahkemesi, dillerin kullanımı yasasının, anayasaya ve yasalara uygunluğunun yanı sıra, üzerinden neredeyse 3 yıl geçmesine rağmen iptal başvurusu yapılan Prespa Anlaşması Yasasının anayasaya uygunluğunu da görüştü.

Anayasa Mahkemesi’nin bu girişimlere on beş gün içinde karar vermesi gerekiyor.

Önceki Haber

Tarihçi Mehmet Genç vefat etti

Sonraki Haber

Bulgaristan’da seçimlerin ertelenmesi düşünülmüyor