Anayasa Mahkemesi gazetecileri oturuma almadı

Anayasa Mahkemesi’nin bu sabah saat 9’da başlayan toplantısını takip etmek isteyen gazetecilere izin çıkmadı. Gazeteciler güvenlik güçleri tarafınca engellendi.

Sabah saatlerinde Anayasa Mahkemesi binası önünde toplanan gazeteciler, neden bugünkü oturuma alınmadıkları konusunda prosedüre uygun yazılı açıklama yapılmasını talep ettiler.

Anayasa Mahkemesi dün resmi internet sayfasında herhangi bir açıklama yapmadan oturumun gazetecilere kapalı olacağını yazdı.

Dün akşam binlerce vatandaş Anayasa Mahkemesi’ni protesto etti

Ana muhalafet lideri Zoran Zaev ve “Ayde” sivil toplum kuruluşunun çağrısı üzerine dün akşam saatlerinde düzenlenen protestoda, Anayasa Mahkemesi’nin kabul etmeyi planladığı ve cumhurbaşkanının seçimlere usulsüzlük karıştıranları ve bazı ağır suçları işleyenleri affedebilmesini öngören karara tepki gösterdi.

Hükümet binası önünde toplanan grup, kararı destekleyen Anayasa Mahkemesi üyelerine karşı sloganlar atarak Makedonya Meclisi’ne kadar yürüdü.

Organizatörler tarafından protesto öncesinde yapılan açıklamada, eylemin Anayasa Mahkemesi önünde sonlandırılması ve burada çadır kurulması planlansa da “Anayasa Mahkemesini korumak isteyen” bazı vatandaşların aynı alanda eylem yapması üzerine bu gerçekleşmedi.

Öte yandan, mahkeme önünde geniş güvenlik önlemi alan polis de iki grup arasına barikat yerleştirdi.

Read Previous

PSV taraftarlarının insanlık ayıbı

Read Next

Dayanışmaya ‘‘Açız’’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *