Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Dobrila Kacarska, mahkemenin bu yıl 173 davayı karara bağlayarak beş kanun hükmünü iptal ettiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Dobrila Kacarska, bu yıl şimdiye kadar 148 davanın alındığını ​​ve 173 dava sonuçlandığını, bunun da önceki yıllardaki diğer davaların işlendiği anlamına geldiğini belirtti.

2017, 2019 ve 2020 yılından olayların ele alındığını ancak en çok davanın bu yıldan görüldüğünü kaydeden Kacarska, bunların çoğunun Anayasaya uygunluk veya kanunilik değerlendirmesi ve insan hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik olduğunu ifade etti.

Anayasa Mahkemesi’nin bu yıl 37 oturum gerçekleştirdiği bilgisini veren Kacarska, “Anayasa Mahkemesi bu yıl beş kanun hükmünü yürürlükten kaldırdı. Görsel-İşitsel Medya Hizmetleri Kanunu hükümleri, İmar Kanunu hükümleri, Aile Kanununun bir bölümü, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Kanunu hükümleri ve Bankalar Kanunu hükümleri.” diye konuştu.

2021 yılında vatandaşların özgürlük ve haklarının korunmasına yönelik 14 talebin çözüme kavuşturulduğunu ve dört talebin ardından önceki yıllarda da nadir görülen açık duruşmaların yapıldığını da sözlerine ekleyen Kacarska, mahkemenin çalışmalarının niteliksel olarak iyileştirildiğini söyledi.

Önceki Haber

‘2022 yılı Bursa yılı olacak’

Sonraki Haber

YTB Başkanı Eren: Dünyanın neresinde bir vatandaşımız varsa orada olmaya gayret ediyoruz