Anayasa değişiklikleri için en az üç buçuk ay gerekiyor

Kuzey Makedonya’nın AB üyelik süreciyle ilgili yapılması gereken anayasa değişiklikleri için en az üç buçuk ay gerekli.

Mümkün olan en kısa sürelere göre, Anayasa değişikliği prosedürünün üç aşamasının tamamlanması için en az üç buçuk ay gerekiyor.

İlk aşamada Meclis, üçte iki çoğunlukla Anayasa değişikliğine katılma kararı vermelidir. İkinci aşamada, değişiklik taslağı belirlenmeli ve bunun için basit çoğunluk veya 61 oy gerekmektedir. Üçüncü ve son aşama, üçte iki çoğunluk veya en az 80 milletvekilinin desteğini gerektiren değişikliklerin kabul edilmesini içeriyor.

İşlemin mümkün olan en kısa sürelere göre gerçekleşmesi halinde, üç aşamanın tamamlanması en az üç buçuk ay sürecek.

Makedonya Cumhuriyeti Anayasası, anayasa değişiklikleri ile değiştirilir ve tamamlanır. Anayasa değişikliğine katılım için teklif, Cumhurbaşkanı, Hükümet, en az 30 milletvekili veya 150.000 vatandaş tarafından sunulabilir. Anayasa değişikliğine katılma kararı, Meclis tarafından toplam milletvekili sayısının üçte iki çoğunluğu ile alınır.

Anayasa değişiklik taslağı, Meclis tarafından toplam üye tamsayısının oy çokluğu ile belirlenir ve kamuoyunda görüşülür. Anayasa değişikliği kararı, Meclis tarafından toplam milletvekili sayısının üçte iki çoğunluğu ile alınır. Anayasa değişikliği Parlamento tarafından ilan edilir.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski, BM Kalkınma Programı tanıtımında konuştu

Read Next

20 ton güvensiz süt K. Makedonya piyasasından çekildi