Anayasa Değişiklikleri Çalışma Grubu ilk toplantısını gerçekleştirdi

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasasında değişiklik yapma ihtiyacına ilişkin bir girişim önerisi hazırlamaya yönelik Çalışma Grubu bugün kurucu toplantısını gerçekleştirdi.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, üyeler çalışma grubu başkanı ve başkan yardımcısını uzmanlardan oybirliğiyle seçti. Başkan, Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıcı Margarita Tsatsa Nikolovska ve başkan yardımcısı, Anayasa Mahkemesi eski yargıcı ve anayasa hukuku profesörü Bajram Polojani oldu.

Çalışma grubunun 10’u uzman, 10’u siyasi parti önerileri ve 3’ü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa İşleri Sekreterliği kurumlarından olmak üzere 23 üyesi bulunmaktadır.

Adalet Bakanı Krenar Loga ve yardımcısı Viktorija Avramovska Madiç çalışma grubu üyelerine başarılı çalışmalar diledi ve bunun stratejik hedefimiz olan AB üyeliğine ulaşmak için tarihi bir şans olduğunu söyledi.

Çalışma grubunda uzman olarak Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, siyasi partilerden ise Türk Demokratik Partisi’ni (TDP) Genel Başkan ve milletvekili Beycan İlyas, Türk Hareket Partisi’ni (THP) ise Toplulukların Haklarını Gerçekleştirme Ajansı (THGA) Müdürü Eran Kurtiş yer alıyor.

Read Previous

AP Dış Politika Komitesi Kosova raporunu onayladı

Read Next

Başbakan Kovaçevski, Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’yi ağırladı