Ana Pavlovska-Daneva, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi

Kuzey Makedonya Meclisi, Ana Pavlovska-Daneva’nı Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçti.

65 “evet,” 26 “hayır” oyuyla ve çekimser oy olmaksızın, Üsküp Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Ana Pavlovska-Daneva, Anayasa Mahkemesi üyesi seçildi.

Oylamadan sonra, görevlerini sorumlu bir şekilde yerine getireceği ve yasalara ile Anayasa’ya saygı göstereceği yönünde yemin etti ve beyanını imzaladı.

VMRO-DPMNE milletvekilleri, iktidardaki çoğunluğun önerisine karşı oy kullandı çünkü uzmanlığını takdir etmelerine rağmen, seçilmesinin Anayasa Mahkemesi’ni siyasallaştıracağını düşünüyorlar.

Pavlovska-Daneva’nın önceki bir parti mensubu ve bu partinin eski bir milletvekili ve başkan yardımcısı olması, SDSM’nin etkisinden bağımsız olup olmayacağı konusunda sorular doğurdu. Ona Anayasa mahkemesi yargıcı olarak görev yapması durumunda, Anayasa’ya ve adalet ilkesine uygun hareket edip etmeyeceği konusunda şüpheleri olduklarını dile getirdi.

Tartışma sırasında, muhalefet üyeleri, SDSM ve BDİ’nin iktidarda olduğu sürece yargının yolsuzlukla mücadelede etkisiz olacağını, partizanlaşacağını ve politik baskılara maruz kalacağını belirtti.

Read Previous

Adalet Bakanı Loga, Türkiye Adalet Bakanı Tunç ile görüştü

Read Next

İki ülke Adalet Bakanları katil zanlısı Palevski’nin iadesini görüştü