Amerika 17 Yaşında Üniversiteden Mezun Olan Türk’ü Konuşuyor

ABD’de yaşayan 17 yaşındaki İsmail Günaçar, Cincinnati Üniversitesi Bio-Kimya Bölümü’nden mezun oldu.

Türkiye’den ABD’ye göç etmiş bir ailenin çocuğu olan 17 yaşındaki İsmail Günaçar, Cincinnati Üniversitesi Bio-Kimya Bölümü’nden mezun oldu.

İsmail bu başarısıyla bilim alanında Cincinnati Üniversitesi’nin tarihindeki en genç mezunu olurken, genel anlamda da üniversitenin en genç ikinci mezunu oldu.

“Açıkçası, özel birisi olduğumu düşünmüyorum. Bende süper zekâ ya da dâhilik diye bir şey yok, sadece arkadaşlarımdan daha fazla azmim var.” şeklinde konuşan Günaçar, başarılı lise öğrencilerinin katılabildiği bir eğitim programı sayesinde üniversiteden ders almaya başladı. Normalde program lise son öğrencileri için olmasına karşın, o 12 yaşında ders alma başarısı gösterdi.

 13

Sadece başarılı lise öğrencilerinin katılabildiği bir eğitim programı sayesinde erken yaşta mezun olan İsmail Günaçar: “ABD’deki liselerde başarılı öğrencilere üniversiteden ders alma fırsatı veriliyor. Normalde bu program lise son sınıf öğrencileri için, ama ben lise bir öğrencisi olarak başlayan ilk öğrenciydim. 12 yaşında Cincinnati Üniversitesi’ne gidip ders aldım. Profesörlerim çok şaşırıyordu. Üniversiteye başvurunca, aldığım bütün dersler sayıldı ve sadece birkaç ders alarak üniversiteden 17 yaşımda mezun oldum. Bio-kimya bölümünü bitirdim. ABD’de ‘Bachelors of Science’ denilen ‘BS’ diplomam var.” şeklinde konuştu.

Nobel Kimya Ödülü kazanan Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın çalışma alanından, yani bio-kimya alanından mezun olan Günaçar, Aziz Sancar’ı örnek aldığını ve bu doğrultuda hedefine yürüyeceğine ifade etti.

 

Read Previous

Roth: “Avrupai” Seçim Şartları Yoksa, Tarih Ertelenebilir

Read Next

Messi Afgan Çocukla Buluşuyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *