Alternativa, Hükümetin bir parçası olup olmama konusunda iç görüşmelere devam ediyor

Kuzey Makedonya’da yaşanan siyasi krizin giderilmesi ve mevcut hükümet çoğunluğunun artırılması amacıyla hükümete katılmak için davet alan Alternativa Partisi’nde iç görüşmeler devam ediyor.

Alternativa Partisi’nde bugün yapılacak Merkez Meclis toplantısı öncesinde iç görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Parti sözcüsü Orhan Murtezani, hükümete girmek veya muhalefette kalmak olmak üzere iki seçeneği tartıştıklarını söyledi.

Alınacak kararın ülkenin geleceği için çok önemli olduğunu kaydeden Murtezani, “Her iki seçenek de masada eşittir ve her iki seçenek de ciddi şekilde tartışılmaktadır. Ancak bir seçeneğin genel olarak Arnavutların ve aynı zamanda ‘Alternativa’ partisinin lehinde olduğundan emin olduktan sonra, ancak o zaman olaylar somutlaştırılabilir. O zamana kadar her iki seçenek de masada kalır.” diye konuştu.

Başbakan ve SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya’da yaşanan siyasi krizin giderilmesi ve mevcut hükümet çoğunluğunun artırılması amacıyla Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gashi ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve hükümet koalisyonuna katılma daveti yapmıştı.

Alternativa’nın 4 milletvekili bulunuyor.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Read Previous

BDİ, Zaev’in Hükümete liderlik etmeye devam etmesini bekliyor

Read Next

K. Makeedonyalı otobüs Bulgaristan’da kaza yaptı, 46 kişi yanarak öldü