Alternativa Hükümet’e girme kararı aldı

Kuzey Makedonya’da yaşanan siyasi krizin giderilmesi ve mevcut hükümet çoğunluğunun artırılması amacıyla hükümete katılmak için davet alan Alternativa Partisi mevcut meclis çoğunluğuna katılma kararı aldı.

Alternativa, bugün partinin en yüksek organı olan Merkez Yönetim Toplantısında aldığı hükümete girme kararı aldı.

Toplantı sonrasında basın toplantısı düzenleyen Alternativa Sözcüsü Orhan Murtezani, “Alternativa, meclis çoğunluğuna katılmaya ve bu hükümetin bir parçası olmaya karar verdi. Bulgaristan ile sorunu kapatmanın sadece bir devlet değil, aynı zamanda Arnavutların da hedefi olduğuna inanıyoruz, çünkü bu sorunu kapatmak tüm bölgenin AB’nin yolunu açmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Parti olarak Monstrum, Alfa, Divo Nasenje gibi davalarının uluslararası düzeyde araştırılmasını talep ettiklerini beliren Murtezani, “NATO’ya katılmak için Yunanistan sorunu döneminde de böyle bir karar almıştık. Anlaşmaya varmanın ülkemiz için, Arnavutlar için büyük bir şey olduğuna, aynı zamanda Alternatif için bir zafer olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

Alternativa, yarın düzenleyecekleri basın toplantısında hangi bakanlık, bakan yardımcılıkları ve kadroların kendileri tarafından yönetileceğini açıklayacak.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

26 Kasım’da düzenlenen SDSM MYK toplantısında Genel Başkan Zoran Zaev’in istifası kabul edilmiş ve 12 Aralık’ta yeni genel başkanın seçileceği kongre kararlaştırılmıştı.

Mevcut SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev ve SDSM Yürütme Kurulu üyesi ve başkan adayı Dimitar Kovaçevski, hükümet çoğunluğunun artırılması için Alternativa Partisi ile 3 görüşme gerçekleştirmişti.

Read Previous

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Çark’tan dernek ziyareti

Read Next

Endonezya’da Semeru yanardağındaki patlamada 1 kişi öldü, 41 kişi yaralandı