Alsar Vakfı’nın girişimiyle “Tiran’ın 42 Başkanı” kitabının tanıtımı gerçekleşti

Tiran merkezli “Alsar” Vakfı, kültür ve eğitim alanındaki katkıları yanı sıra 27 Nisan tarihinde yazar Valter Gjonin tarafından yazılan “Tiran’ın 42 Başkanı” başlıklı kitabının tanıtımını gerçekleştirdi.

Düzenlenen programa dünya çapında isim yapmış akademisyenler, siyasetçiler ve eski başkanların aileleri katıldı.

Aynı zamanda kitap tanıtımının yanında Tiran’ın 42 başkanının portrelerini kapsayan sergi gösterisi yapıldı. Tanıtım programında yer alan Tiran Belediye Başkanı Erion Veliay yaptığı konuşmada, yazar Valter Gjonin’in kitabını vurgulayarak, Tiran Belediyesi’ne ve tüm şehre bir anı olarak kalacak olan bu eserin yayınlanması girişimlerinden dolayı Alsar Vakfı’na teşekkür etti.

Z. Veliay “Eninde sonunda, hiç bir belediye başkanı, belli bir zamanda yaptığı siyasal gaflarla değil, makamdayken şehre getirdiği verimlilikle eleştirilir. Bazen bu verimlilik, şehrin mimari ve bölge planlamanın değişimiydi, bazen sanata ve kültüre yapılan yatırımlardı, bazen James Baker veya Anne Tereza tarafından yapılan ziyaretlerdi. Ama çoğu zaman ciddi katkı sağlayabilen verimlilikti, o yüzden bize verilen destek, bizim için Tiran’a hergün hizmet etmek tarihi bir şanstır” dedi.

1

Kitap tanıtım programında Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, “Bir milletin kollektif hafızası, o milletin daha güçlü ve gururlu kılar, aynı zamanda bu kollektif belleğin getirdiği zenginlik o milletin başkalarına karşı dik durmasını sağlar” dedi.

“Bu kitabın aracılıyla, bu bağlamdaki değerleri ortaya çıkaran girişimi destekliyoruz. Bu kitap her bir Tiran Başkanı’nın insanı inandı ve izinden gitti, azim, dikkatli çalışma,geniş bir ar-ge içeriyor.

“Tirana” Derneği’nin Başkanı, Arben Tafaj, açılış konuşmasında tarihsel bakış açısının, Tiran şehrinin değerlerini zenginleştirmek ve çoğaltmak için önemli bir faktör olduğunu belirtti.

2

Valter Gjoni’nin bu biyografik-tarihsel eserinde, Tiran Üniversitesi – Tarih Bölümünden Prof.Dr.Fatmira Rama çok ilginç bir bakış açısı sundu. Ayrıca, okuyucu ve yazar Gazmend Bakiu, bu kitabın yazarının ve değerleri üzerinden kısa bir analiz yaptı. Konuşmasında, Tiran’ın Valisi Aldrin Dalipi Bey değerlendirmesini yaptıktan sonra son sözü, kitabın yazarı Valter Gjoni söyledi. Ardından yazar kitabını imzalayıp, okuyucularla sohbet etme imkanı yakaladı.

Read Previous

Gaziantep’te bombalı saldırı

Read Next

Miraç Kandili yarın idrak edilecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *