Arnavutluk’ta faaliyet gösteren Alsar Kültür, Eğitim ve İnsani Yardım Vakfı tarafından yapılan açıklamayla emekli amirallerin bildirisine sert tepki gösterildi.

Alsar Vakfı’ndan emekli amirallerin bildirisiyle ilgili yapılan açıklamada, bu bildirinin anayasal düzen için tehdit teşkil ettiği ve bunun Türkiye’de ve bölgede tepkilere yol açtığı belirtildi.

Emekli amirallerin bildirisinin, Türkiye’deki anayasal düzene ve halk iradesine, AK Parti’nin meşru hükümetine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a doğrudan bir tehdit olduğu vurgulanan açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın deyimiyle bu bildiri “Darbe zamanlarını hatırlatıyor.” Emekli amiraller, sözlerini İstanbul Kanalı projesini tekrar gündeme getirmek için kullandılar ve Montrö Anlaşması üzerine tehdit edici bir dil kullanarak, darbe öncesinde tipik bir atmosfer olan yapay bir tartışmayı yarattılar.” denildi.

Türk halkının geçmişte yaşadığı bu tür şeylere beş yıl önce kararlı bir yanıt verdiği kaydedilen açıklamada, “Bu tür askeri açıklamaların zamanı sona erdi! Böyle bir açıklama, bugün ve yarın Türkiye’nin yolunun temellerini sekteye uğratmayı amaçlıyor! Arnavutluk için, Balkanlar’daki Arnavutlar için, Balkanlar için, Türkiye’nin istikrarı ve refahı çok önemlidir. Müreffeh ve güçlü bir Türkiye, Arnavutlar ve Balkanlar için güven vericidir.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin halkın iradesine dayalı meşru bir hükümete sahip olduğu belirtilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, serbest seçimler sayesinde görevde. Halkın oyuyla güvence altına alınan meşruiyete hiç kimse karşı çıkma hakkına sahip değildir. Demokratik sistem, herkes için yasal yolu açıkça tanımlıyor! ALSAR Vakfı için emekli amirallerin açıklamaları kabul edilemez ve tehlikelidir. Bu konu gereken güçlü bir cevabı hak ediyor!” değerlendirmesinde bulunuldu.

Önceki Haber

K. Makedonya’da 18 bin vatandaş aşılandı

Sonraki Haber

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 135 milyonu geçti