Alsar Vakfı Tiran’da iftar yemeği verdi

Arnavutluk’ta faaliyet gösteren ALSAR Kültür, Eğitim ve İnsani Yardım Vakfı başkent Tiran’da iftar yemeği verdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında geleneksel Alsar Vakfı iftar yemeği organize edildi. Tiran’daki bir otelde yapılan organizasyona katılım oldukça yoğundu.

Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği adına Elçi Yardımcısı Kübra İyiiş Akgün, Kuveyt Büyükelçiliği adına Elçi Yardımcısı Adnan Algami, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı Balkanlar Masa Sorumlusu Kastroit Robo, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Andi Seferi, Tiran Vali Yardımcısı Bashkim Haxhiu, Cerik Belediye Başkanı Andi Salla, Devlet Dinler Komite Başkanı Klodjan Bulku, TİKA Tiran Koordinatörü Mustafa Ata, Arnavutluk Dışişleri Bakanı eski Yardımcısı Halil Hüsejni, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Metin Bulut, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Adem Gerlegiz, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Pelin Özdemir, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Kızılhaç temsilcileri, Bilim Akademisi temsilcileri, tarihçiler, eğitim sendikası temsilcilerinin katıldığı iftar programı Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliğinde görevli İmam Hatip Muhammet Polat’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ezan okuma ve oruç duası yine İmam Hatip Muhammet Polat tarafından yapıldı.

İftar yemeğinde selamlama  konuşması yapan Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, daveti kabul edip teşrif eden bütün katılımcılara teşekkür ettikten sonra konuşmasında şu konulara değindi: Bu yıl Ramazan ayının hüzünlü olduğunu, Gazze’de yaşanan olayların tüm Müslüman alemini üzdüğünü dolayısıyla her yıldan daha buruk bir Ramazan ayı yaşandığı ifade etti. İslam dünyasının kan ağladığını ve bunun merkezinin Gazze olduğunu, bu zulmü lanetlediğini ve masum çocuklara dahi zulmeden İsrail’i şiddetle kınadığını belirterek bu durumun bir an önce bitmesi için Allah’tan niyazda bulundu.

Alsar Vakfı faaliyetlerinde destek olan Türkiye Büyükelçiliğine, TİKA’ya, Kuveyt Büyükelçiliğine, yurtiçi ve yurtdışında kurulan ve Alsar Vakfı ile ortak proje yürüten vakıf ve deneklere  ayrıca Arnavutluk Devleti  makamlarına desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Andi Seferi konuşmasında Alsar Vakfı tarafından yapılan gayretli ve başarıları çalışmaların çok önemli olduğunu ve bu çalışmaların devam etmesi gerektiğini ifade etti .Yaptığı çalışmalardan dolayı Alsar Vakfını tebrik etti.

Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği adına konuşma yapan Elçi Yardımcısı Kübra İyiiş Akgün de Büyükelçi Tayyar Kağan Atay’ın selamlarını ileterek Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra’ya teşekkür etti.

Akgün konuşmasına şöyle devam etti: “Arnavutluk ve Türkiye dostluğunu artık stratejik ortaklık seviyesindedir bu yüzyılda ortaklık ilerletiletilecektir. İki ülke halklarının kardeşliğini de dikkate alarak Türkiye dış politikası siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanında insani diplomasinin geliştirmesi yönünde olmaktadır. Arnavutluk’ta insani diplomasinin geliştirilmesinde TİKA ve Arnavutluk’un yüzakı olan Alsar Vakfı çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Alsar Vakfı yardımlarıyla ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmektedir, öğrencilere sağladığı burslarla ülkenin beşeri sermayesine katkı sağlamaktadır , birçok akademik çalışmanın okuyucularala buluşmasına imkan sağlamaktadırlar. Ayrıca Türkiye ve Türk halkına duydukları sevgiyi gerçekleştirdikleri projelerle ortaya koymaktadırlar. Bunun bir örneği olarak geçen yıl yaşadığımız büyük deprem felaketinde Türk halkının yaralarının sarılmasında gösterdikleri gayrete müteşekkiriz. İki ülke ilişkilerinin 100. yılında birçok faklı ülkeden akademisyenleri bir araya getirerek başarılı bir sempozyuma da ev sahipliği yapmıştır.İyi günde ve kötü günde bir arada olduğumuzu her vesile ile gösterdiler.Takdirle takip ettiğimiz bu çalışmaların önümüzdeki yıllarda da devam etmesini ve birçok projede birlikte olabilmeyi  temenni ediyor ve bu çalışmalardan dolayı Alsar Vakfı Mehdi Gurra ve çalışma ekibine teşekkür ediyorum.” Ayrıca Gazze’de yaşananlardan dolayı buruk bir Ramazan geçirildiğine değinen Akgün Türkiye’nin her zaman Filistin halkının yanında olduğunu ifade etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik yaptığı konuşmasında: Büyükelçi Yardımcısı Kübra Hanım’ın belirttiği üzere Türkiye Dış politikasında olan siyasi kültürel ve bunun yanında insani diplomasinin geliştirilmesi için TİKA olarak bizler de 5 kıtada 170 ülkede ve 63 ofisle saha da projeler yapmaktayız. 28 yıl önce açılan Tiran ofisimiz sağlık, ekonomik, eğitim, alt yapı alanında ulusal değerlere saygı göstererek yaklaşık 600 projeyi hayata geçirmiştir. Projelerde temel felsefe ‘’Sizin için hangisi iyi ise birlikte karar verelim’’ felsefesi olmuştur. Ramazan ayı vesilesiyle geldiğimiz Arnavutluk’ta birkaç proje açılışı yaptık. Bunlardan biri de Kukes şehrinde yapılan Türk Kültür ve Gençlik Merkezi açılışı oldu. Bu projenin germekleşmesinde en önemli paydaşın  Alsar Vakfı olduğunu gördük. Alsar Vakfı hem Türk dilinin geliştirilmesinde hem sosyal kültürel faaliyetlerin geliştirilmesinde önemli katkılar vermektedir. TİKA olarak biz de bu merkezin tadilatını yaparak iki kültürün kaynaşması için fiziki altyapıyı oluşturmuş olduk. Alsar Vakfına hem bu iftar daveti için hem de bugüne kadar hem taşrada hem de merkezde özellikle yetimlere yönelik gerçekleştirdiği projelerle yetimelere ve ailelerine verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yaptığı projeler için de teşekkür ediyorum. Kültürel faaliyetlerde yerel idareler ve Alsar Vakfı ile çalışarak bir dizi projeleri hayata geçirdik. Bu projelerde destek veren Arnavutluk devlet yöneticilerine, emeği geçenlere etkilenenlere ve paydaşlara teşekkür ederim. Ramazan ayının birlik ve berabelik içerisinde yaşamıza vesile olmasını diliyorum.’’ dedi

Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Adem Gerlegiz tarafından yapılan yemek duası ile program sona erdi.

2006 yılında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da kurulan Alsar Vakfı, eğitim, kültür ve sosyal yardımlaşma alanlarında hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur. Faaliyetlerine Arnavutluk genelinde ve Balkanlarda devam etmektedir.

Read Previous

“Savunma sanayiinde tam bağımsız Türkiye hedefine ulaşıncaya kadar durmayacağız”

Read Next

AB, düzensiz göçle mücadeleyi ve krizlere hazırlığı güçlendirmeyi amaçlıyor