Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Almanya’nın ayrılıkçı faaliyetleri nedeniyle Milorad Dodik ve Sırp Cumhuriyeti entitesi hükümetine yaptırım uygulama planlarından bahsetti.

Burger, “Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Avrupa Birliği’nin ayrılıkçı girişimlere karşı net bir sinyal göndermesi ve Dodik ile Sırp Cumhuriyeti’nin yıkıcı politikalarının sonuçsuz kalmamasını sağlaması gerektiğini söyledi. Bu, Bosna Hersek’in birliğine ve Dayton’a keskin ve tehlikeli bir saldırıyı temsil ediyor. Bosna Hersek’in yok edilmesi üzerinde aktif olarak çalışan entite ile iş birliği yapmayacağımız açıktır. Ayrıca Bosna Hersek’e yönelik proje fonlarının yeniden dağıtılması için Avrupa Birliği düzeyinde de çalılıyoruz“ dedi.

Burger ayrıca, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü tartışmaya açan kişilere yönelik tedbirlerin Avrupa Birliği bünyesinde de değerlendirildiğini vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, “Avrupa Birliği’ndeki ortaklarımızla olduğu kadar, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ile de yakın temas halindeyiz. Bunlar, bu tür kabul edilemez ayrılıkçı eğilimlere net bir ‘dur’ levhası koymak için şu anda tartışılan konular. Elbette bu tür kararların ne zaman alınacağı sadece Federal Almanya Hükümeti’ne değil, aynı zamanda Avrupalı ​​ortaklarla koordinasyona da bağlı” dedi.

Bosna Hersek’teki Yüksek Temsilci Christian Schmidt de olası ekonomik yaptırımlar ve bunların ne anlama gelebileceği hakkında konuşarak yaptırımların tek enstrüman olmadığını vurguladı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Musk ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi

Sonraki Haber

Gërvalla, Kosova’nın AB üyeliğine başvuracağı zamanı açıkladı