Alman Emeklilik Sigortası (GPO) kurumu ve Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ), Bulgaristan’ın emekli maaşı ödediği Almanya’da ikamet eden vatandaşlara emekli maaşlarının ödenmesine yönelik prosedürde değişiklik yapma konusunda anlaştı.

NOİ, emekli maaşlarını Almanya’da almak istediğini bildiren kişilere yönelik emekli maaşı ödemelerini doğrudan onların oradaki banka hesaplarına yatırmaya başladı.

Bu şimdiye kadar Almanya’daki yetkili kurum aracılığıyla yapılıyordu. Bu değişiklik, 1 Mart 2020’de yürürlüğe giren iki ülkenin sosyal güvenlik kurumları arasında idari işbirliği sözleşmesi imzalanması sonucunda mümkün oldu.

GPO ve NOİ, bu yılın temmuz ayının başından itibaren Alman kurumun arabuluculuk faaliyeti olmaksızın emekli maaşlarının emeklilere doğrudan ödenmesine geçilmesini kararlaştırdı.

Almanya’da ikamet eden emekli vatandaşlarımıza emekli maaşı ödeme şeklinde değişiklik yapıldığı GPO tarafından gönderilen mektupla bildirildi.

Emekli maaşının doğrudan Bulgaristan’dan ödenmesine başlanabilmesi için her bir kişinin NOİ’ye banka hesabının açıldığı Almanya’daki banka tarafından onaylanmış Bulgaristan’ın Emekli Maaşını BIC / IBAN ile Ödemesi Beyannamesi formunu doldurması gerekir.

Belirtilen banka hesabı mutlaka kişisel olmalı. Beyanname formu, NOİ’nin web sitesinden “Kullanıcı İçin” / “Formlar” / “Yönetmeliklere Göre Belge Örnekleri” / “Diğer Belge Örnekleri ve Formlar” başlıklı bölümlerde bulunabilir.

Almanya’da ikamet eden emekli vatandaşlarımız ayrıca NOİ’ye Almanya’daki ikamet adreslerinin bulunduğu belediyelerden alınan güncel onaylı ikametgah belgesini sunması gerekir. Bundan başka onların her bir takvim yılı 1 Kasım-31 Aralık döneminde emekli maaşlarını Almanya’da almak istediklerine dair onaylı bir beyanname sunması gerekir. Bu tür ilk beyannamenin yılın sonunda verilmesi isteniyor.

Bulgaristan Halk Cumhuriyeti hükümeti ile Alman Demokratik Cumhuriyeti hükümeti arasında 20 Şubat 1958 tarihinde imzalanan Sosyal Politika Alanında İşbirliği Anlaşması kapsamında belirlenen emekli aylıkları, doğrudan ödeme anlaşmasının kapsamı dışında kalıyor. Söz konusu emekli maaş ödemeleri, GPO aracılığıyla yapılmaya devam edilecek.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Köşe yazarımız Leyla Şerif Emin’den Müslümanlara nefret söyleminde bulunan Apasiev’e sert tepki

Sonraki Haber

Yunanistan’da vaka sayısı 3.458’e ulaştı