Alman parlamenterler: “Büyük Sırbistan’ı kurma girişimini kınıyoruz“

Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) milletvekilleri Dietmar Koster ve Delara Burkhardt, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi ve SNSD Lideri Milorad Dodik’e yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Koster, Bosna Hersek’te çok büyük bir gerilim yaşandığını ve ülkenin Dayton Barış Anlaşması‘nın imzalanmasından bu yana tartışmasız en derin siyasi krizle karşı karşıya olduğunu söyledi. Koster, bu durumun en büyük sorumlusunun Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik olduğunu ileri sürdü. 

Koster, Avrupa Birliği’nin Bosna Hersek’i acilen öncelikler listesinin başına koyması gerektiğini söyledi.

Koster, “Avrupa Birliği, Dodik’e daha fazla baskı yapmalıdır. Ayrıca yılın ikinci yarısında demokratik, adil ve özgür seçim koşulları oluşturulmalıdır. Seçim kanununda yapılacak değişiklikler tüm vatandaşların demokratik haklarını karşılamalıdır. Dodik’in söylemlerine kısa vadeli yaptırımlar etkili değil.“ dedi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Burkhardt ise sivil toplumun ve Bosna Hersek için sürdürülebilir ve adil bir gelecek sağlayabilecek tüm aktörlerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Burkhardt, “Etno-milliyetçilik ülkeyi son 26 yılın en kötü siyasi krizine itti. Dodik liderliğindeki Sırp Cumhuriyeti‘ndeki aktörlerin devleti bölme ve ‘Büyük Sırbistan‘ oluşturma çabalarını kınıyoruz.” dedi.

Burkhardt, Avrupa Komisyonu’nun tepkisinden de memnun olmadığını belirtti. Burkhardt, Avrupa’nın cılız tepkisinin sadece milliyetçileri güçlendirdiğini düşünüyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgar turistler, Ulus Pazarı’na akın etti

Read Next

Osmani: Aşı bağışı yapan ABD, Kosova’nın müttefiki olmaya devam ediyor