Aliyev, Vucic’le görüştü: Tüm alanlarda iş birliği yapacağız

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Sırbistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette ikili iş birliklerine vurgu yapıldı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ülkenin başkenti Belgrad’da resmi törenle karşıladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ve Azeri mevkidaşı Aliyev, cumhurbaşkanlığı binasındaki ikili görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Aliyev burada yaptığı konuşmada, “Sırbistan ve Azerbaycan uluslararası arenada birbirini destekledi. Biz her zaman Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü destekledik ve bu tutum gelecekte de değişmeyecek.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde, kendisi ve Sırp mevkidaşının sahip olduğu iyi ilişkilerin önemli oranda etkili olduğunu ifade eden Aliyev, ülkesi ve Sırbistan’ın stratejik ortaklar olduğunu ve bu sebeple “Stratejik Ortaklık Konseyi”nin kurulmasına ilişkin bir anlaşma imzalandığını kaydetti. Aliyev, ülkesinin zengin gaz kaynaklarına sahip olduğuna işaret ederek “Rolümüz büyüyecek ve dost ülkelerle sadece enerji alanında değil, tüm alanlarda iş birliği yapacağız.” diye konuştu.

Sırbistan ile askeri-teknik alanda da görüşmeler yapıldığını kaydeden Aliyev, Vucic’in bu yıl sonuna kadar Bakü’yü ziyaret edeceğini, kendisinin de bir kez daha Belgrad’a geleceğini belirtti.

Ermeni birliklerinin Azerbaycan’ın işgal altındaki bölgelerinden çekilmesi yönünde, uluslararası alanda çok sayıda beyannamenin kabul edildiğini ancak sorunun çözüme ulaşmadığına dikkati çeken Aliyev, şunları kaydetti: “Toprak bütünlüğümüzü destekliyoruz ve kurtarılan topraklarda tesisleri yeniden inşa ediyoruz. Küllerimizden yeniden doğarak inşa ediyoruz.”

AA

Read Previous

AB’nin ikinci denetimi de Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e hazır olduğunu gösterdi

Read Next

THY ve USAID’den Bosna Hersek turizmini canlandıracak ortaklık