Aliya İzetbegoviç’in dava arkadaşlarından Hasan Cengic son yolculuğuna uğurlandı

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in dava arkadaşlarından Hasan Cengic, Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi avlusunda kılınan cenaze namazı ile toprağa verilmek üzere memleketine uğurlandı.

Demokratik Eylem Partisi’nin (SDA) kurucularından ve Bosna direnişinin kilit isimlerinden Hasan Çengiç’in cenazesi, Bosna Hersek İslam Birliği Riyaseti Reis-ul Uleması Husein efendi Kavazovic tarafından kıldırıldı. Cenazede Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç) ve Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da hazır bulundu.

Cenaze namazı öncesinde Reis-ul Ulema Kavazoviç, Çengiç’in vefatı ile Bosna Hersek’in büyük bir gazi ve vatanseveri kaybettiğini söyledi. Kavazoviç, Çengiç’in asil ve çalışkan bir insan olduğunu, savaş döneminde de Bosna Hersek için büyük bir mücadele yürüttüğünü ve Bosna Hersek’in milli değerleri ve Boşnak kimliğinin güçlendirilmesinde önemli rol üstlendiğini söyledi.

Hasan Çengiç’i bir Türk ve Türkiye dostu bir Osmanlı beyefendisi olarak tanımlayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Allah rahmet eylesin. Türkiye’yi çok sevdiği için ölmeden birkaç gün önce de Türkiye’deydi. Tabiri caiz ise hem cumhurbaşkanımızla hem Türkiye ile vedalaşmış oldu. Ben şehir dışında olduğum için kendisiyle konuşamadım ama bize de kısmet, onun cenazesinde Gazi Hüsrev Bey Camii’nin avlusunda sizlerle beraber onu buradan uğurlamakmış. Allah tekrar tekrar rahmet eylesin. Bu cenaze bana aynı zamanda Aliya İzetbegoviç’in cenaze törenini hatırlatıyor. On binlerce insanın katıldığı o cenaze töreninde de cenazeyi bundan daha şiddetli bir yağmur altında defnetmiştik. Şimdi onun yakın arkadaşı, cezaevi arkadaşı, yol arkadaşı, yoldaşı ve Bosna’nın ayağa kalkmasında başrol oynayan genç arkadaşlarından birisi, Mladi Muslimani’nin genç evlatlarından birisi Hasan Çengiç’i aynı şekilde yağmurda, melekler vasıtasıyla indirilen yağmurda buradan ebediyete uğurluyoruz. Cenabı Allah Hasan Çengiç’i çok sevdiği Aliya İzetbegoviç ve Bosna şühedasıyla öte tarafta Hz. Peygamber’in sancağı altında buluşmayı nasip eylesin. Bizlere de Allah, hep beraber Hz. Peygamberin sancağı altında haşr-ı cem olmayı nasip eylesin. Kendisine bir kez daha bütün milletimiz adına, bütün Türkiye’deki dostları adına rahmet diliyoruz. Allah rahmet eylesin. Allah’a emanet olsun. Mekanı cennet olsun. Başımız sağ olsun. Bosna milletinin başı sağ olsun. İslam ümmetinin başı sağ olsun” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Karadağ İslam Birliği Başkanlığına yeniden Rifat Fejzic seçildi

Read Next

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Kavazoviç, Şanlıurfa’da ziyaretlerde bulundu