Saraybosna Stari Grad Belediyesi Başkanı Hadzibajric, Aliya İzzetbegoviç Meydanı’nın Türkiye’nin yardımıyla yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

Hadzibajric, Saraybosna’nın merkezinde bulunan Aliya İzzetbebegoviç Özgürlük Meydanı’nın tekrar yapılandırılacağını belirtti. Hadzibajric, yeraltı garajı inşa etme kararından kesinlikle vazgeçtiğini duyurdu.

Stari Grad Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, meydan yerinin yeniden yapılandırılacağı ve yeşil alanlara, anıtlara, Bosna Hersek şairlerin büstlerine ve satranç platosuna dokunulmayacağı denildi. Yapılandırmada Türkiye Fatih Belediyesi’nin yardımcı olacağını ekledi.

Hadzibajric, Türkiye Fatih Belediyesi Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın 20 gün sonra Saraybosna’ya gelip partnerlik sözleşmesini imzalayacağı bilgisini paylaştı. Fatih Belediyesi’nin bu projeyi baştan sona finanse edeceğini bildirdi.

Türkiye’deki belediyeler, önce de Bosna Hersek’te gerçekleşen yeniden yapılandırma projelerinde büyük destekte bulundu. Osmangazi Belediyesi Başçarşı Meydanı’nın yapılandırılması için 600 bin Bosna Hersek Markı (300 bin Avro) ayırdı. Bursa ve Osmangazi Belediyesi iş adamlarıyla At Meydan Parkı’nın yapılandırılması ve Bakır Baba Camii’nin inşaatını 1 milyon (500 bin Avro) KM’den daha fazla bir bütçe ile finanse ettiler.

Aliya İzzetbegoviç Özgürlük Meydanı altında garajın inşa edilmesine çok sayıda vatandaşın karşı çıktığını hatırlatmak isteriz. Karşı çıkmalarının nedeni yüzyıllardır orada bulunan ağaçların bir kısmının yok edilme ihtimali. Bosna Hersek Ulusal Anıt Koruma Komisyonu da yeraltı garajının plan çizimini kabul etmemesiyle buna karşı çıktı. Bu kararın yerine Aliya İzzetbegoviç Özgürlük Meydanı’nın yeniden yapılandırılmasına karar verildi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bulgaristan ziyaretini değerlendirdi

Sonraki Haber

Bulgaristan’da 4 yılda hava kirliliği nedeniyle 60 bin kişi öldü