Ali Koç Köyünde Yeni Yapılan Okulun Açılmasını Radoviş Belediyesi Engelliyor

Radoviş Belediyesine bağlı Ali Koç köyünde, eskiden köyden Türkiye’ye göç etmiş bir hayırsever tarafından inşa edilen okulun 2015 yılından beri tamamlanmasına rağmen, belediye tarafından bugüne kadar eğitime başlatılacak duruma getirilmemesi köy halkının, çocuklarını okula göndermeyerek protesto etmesine sebep oldu.

Haris SÜLEYMAN / TİMEBALKAN ÖZEL

Tuvaletlerin yapılması ve elektrik ve su bağlantısının çözülmeden Eğitim Bakanlığından onay alamayan okulun eğitime başlaması, Belediyenin bu sorunlara çözüm bulmamasıyla birlikte 2015 yılından beri her yıl erteleniyor. Koca Ali köyü yakınlarında bulunan okula kilometrelerce yürümesi gerektiğini ve kış mevsimi şartlarında çocukların büyük zorluklar çektiğini belirterek köy halkı bu yıl çocukları okula göndermeyerek protesto etme kararı aldı.

Her yerden yetkililer gelip okulun açılacağına dair söz vermelerine rağmen okulun malesef aynı durumda kaldığını belirten köy muhtarı İsmail Züberov “Okulumuzun tuvalet, su ve elektrik gibi bazı eksiklikleri var. Bunların yapılması için biz belediyemizi bekledik, belediyeden de bu eksikliklerin giderileceğine dair söz verdiler ama maalesef sözlerinde durmadılar.” şeklinde konuştu.

– Türk partilerinden yapılan hamleler şimdilik yetersiz görünse de, mücadele durmayacak

2015 yılından beri okul binasının yapılmış olmasına rağmen okulun neden henüz açılmadığı konusunda ise Türk Demokratik Partisi (TDP) Radoviş Belediyesi meclis üyesi Enis Ömer okulun binasının inşa edilmesinden bu yana hiç yasallaştırılmadığını ve bu konuda büyük bir sıkıntı yaşandığını belirtti. Tabi ki bunların belediye tarafından bir bir çözülmesi gerekli olduğunu açıklayan Enis “Blediye Başkanıyla görüşme oldu. Radoviş Belediye meclisinden okuldaki eskikliklerinin giderilmesi hususunda talep edilen 200 bin denarlık masrafın karşılanması için onay alındı. Bu onayın resmi gazeteye geçmesi ve yasal prosedürlerin gerçekleştirilmesi sonucunda ihale açılacaktır ve tuvaletlerin en kısa zamanda yapılması planlanıyor. Şu an ki görüşülen ve konuşulan bu.” sözlerini ifade etti.

Enis Ömer ayrıca ihalenin açılıp prosedürün başlatılması ve sorunların çözülmesi sürecinde çocukların 1 veya iki ay eğitimlerinden mahrum kalacağı konusunda ise Belediye Başkanı Gerasim Konzulov’dan bu konuda pek bişey yapılamacağını ve çocukların eski okula gitmeleri gerektiği doğrultusunda bir cevap aldıklarını açıkladı.

Gündeme taşıdığı konular yüzünden hem belediye başkanından hem de bazı tanımadığı şahıslardan tehditler aldığını söyleyen Türk Hareket Partisinden Radoviş Belediyesi meclis üyesi Yaşar Süleyman ise “Belediye Başkanı Ali Koç köyündeki okulun 2019 yılının Eylül ayında eğitime başlayacağına dair söz vermişti, sonraki oturumda ise Ekim ayında açılacağını söylemişti, geçen günlerde yine belediye başkanı, Ali Koç halkı ve muhtarı ile birlikte toplantımız vardı ve bu toplantıda okul açılışının biraz uzun sürebileceğini ve 2020 yılının Eylül ayında açılacağını söylemişti.” diye konuştu.

Yaşar aynı şekilde “Diğer türk meclis üyesi ile duruşumuza devam edersek umarım bu okul belediye başkanının verdiği tarihten daha çabuk açılacaktır çünkü aslında açılışın o kadar uzatılmasına da gerek yok. Sadece tuvaletin yapılması ve elektrik ve suyun bağlanması gerekiyor ki bunlar çok kolay çözülebilir.” açıklamasını yaptı.

– Okul Binasının İmar Planı Yok

Devlet Bakanı Elvin Hasan ise bu sorunların çözülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “Radoviş Belediyesi civarında bulunan türk köylerinin imar planları yoktur, aynı şekilde Ali Koç köyünün de imar planları bulunmamaktadır. Önümüzdeki dönemde Radoviş Belediyesi imar planı çalışmalarını başlatmıştır. İmar planı olmadığından dolayı Radoviş’e bağlı Ali Koç köyünde, ondan önce köyün yerlisi olan fakat Türkiye’ye göç etmiş bir hayırsever, onların kendi köylüsü orda bir bina inşa edip bunun çocukların okuyabileceği bir binaya dönüşütürlmesi vasiyetini bırakarak binayı tamamlamıştır. İçinde masaları sandalyeleri sıraları herşeyi hazır vaziyettedir. Ancak bahsettiğim gibi bu binanın imar planı olmadığından dolayı maalesef kaçak bir yapı olarak şu an geçiyor.” ifadelerine yer verdi.

Ebeveyinlerin protesto amaçlı çocukları diğer okula göndermemeleriyle ilgili ise Elvin Hasan “Bu köyün kırsal bölgede olduğundan dolayı kış mevsiminde, veliler tarafından öğrencilerin o yolu yürümesi tehlikeli olarak görülmektedir ve bundan dolayı okulun kendi köyleri içinde olması gerektiğini düşünmekteler. Tabi ki vatandaşlarımızın protesto etme hakkı var, bu da onların yasal bir hakkı. Onların atacağı ilk adım tabi ki de belediye ile görüşüp, yetkililerle görüşüp sorunun konuşma ile çözümün taraftarıyız. Ancak vatandaş bir şeyle memnun değilse bunu protestoyla da ifade edebilir.” sözlerini vurguladı.

Elvin Hasan ayrıca “Ben Türk asıllı bir bakan olarak konuyu en üst mercilere taşıdım ve bir an önce belediyenin bu konuya el atmasını ve çözüm getirmesiyle ilgili biraz da belediye başkanının üzerine baskı oluşturulmasını talep ettim ki oradaki öğrencilerimizin okul hayatı eksik kalmasın ve bir an önce yeni okullarına kavuşsunlar, oradaki öğretmenlerimiz göreve başlasınlar ve o sorunun çözülmesi için devamlı olarak konuyu gündeme taşıdığımı belirtmek isterim.” açıklamasını da yaptı.

-Belediye Başkanı Gerasim Konzulov Konuyla İlgili Açıklama Vermiyor

Okulun eğitime başlaması ve bir an önce çocukların ve köy halkının sıkıntılardan kurtulması için girişimlerin başlanması konusunda Radoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzulov tüm aramalara rağmen açıklama yapmadı. Bunun dışında Radoviş Belediyesinden, herhangi bir yetkili de sorularımıza yanıt vermek için açıklama yapmadı ve günlerce süren uğraşlara rağmen belediye hiçbir telefona cevap vermedi.

Read Previous

Kuzey Makedonya’daki Türk partilerinden, Barış Pınarı Harekatı’na destek

Read Next

Arnavutluk, Türkiye maçına hazır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *