Ali Ahmeti: Bu ittifak siyasetten fazlası “Kardeşlik İşbirliği” olacak

Kuzey Makedonya’da yaklaşan seçimler öncesinde Türk Demokratik Partisi (TDP) ile Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) arasında Avrupa Cephesi İttifakı seçim protokolü imzalandı.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas ve BDİ Genel Başkanı Ali Ahmeti arasında Gostivar’da 2024 Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerine Avrupa Cephesi İttifakı’nda katılma protokolü imzalandı.

İki genel başkan imza töreninin ardından birer konuşma gerçekleştirdi.

BDİ Genel Başkanı Ali Ahmeti sözlerine, Türkçe olarak ‘’Merhaba kardeşler’’ diyerek başladı.

Bugün buradaki herkesin gözlerinin parladığını ve mutlu olduklarını gördüğünü söyleyen Ali Ahmeti, “Sizin aksinize benim iki mutluluğum var. Birinci mutluluğum iki millet için hem Arnavut hem Türk toplumları için gerçek anlamda tarihi bir anlaşma yapılmasından dolayı. İkinci mutluluğum ise 22 yıldır böyle bir ittifak için verdiğim mücadelenin çeyrek asır sonra hayata gemesinden dolayıdır. Ohri Çerçeve Anlaşması’na statüleri değişen tüm etnik topluluklar gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Türkçenin Kırçova’da resmileşmesi için bir an bile düşünmedim

Ohri Çerçeve Anlaşması’nın dışlanan ve ikinci plana atılan etnik topluluklar için de büyük bir kazanım olduğunun altını çizen Ahmeti, “Kırçova Belediyesi’nden bir telegraf aracılığıyla belediyedeki Türklerin Türkçenin belediyede resmileşmesiyle ilgili talep şahsıma iletildi. Bunu benim onaylamam gerekti. Bunu imzalamakta bir an bile şüphe duymadım. Anında gerekli belgeyi gönderdim ve belediye meclisinde oylanarak Kırçova’da Türkçe resmileşti.” diye konuştu.

Ohri Çerçeve Anlaşması’nın söz konusu ittifak ile güçlenmekle kalmayıp yıkılamaz hale geldiğini vurgulayan Ahmeti, “Artık kimse bunu ne yıkmaya ne zayıflatmaya yeltenemeyecek.” dedi.

– “İki toplum arasındaki güçlü ilişkilerin en büyük nedeni Türkiye’deki Arnavutlar ve bölgedeki Türkler”

NATO’nun Batı Balkanlar’daki ilk hava üssü olarak kabul edilen Arnavutluk’ta Kuçova Hava Üssü’nün açılışında Türk general ile konuşmasını anlatan Ahmeti, “Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ekonomik iş birliğinin yanı sıra kendisi 500 yıllık ilişkilerimizden bahsetti. Fakat özellikle iki toplum arasındaki güçlü ilişkilerin, çelik köprülerin Türkiye’deki Arnavutlar ve Arnavutluk ile bölgedeki Türkler olduğunu, bunun iki toplum arasında en büyük bağ olduğunu söyledi.” ifadelerini kullandı.

– “Birlikte yaşayan insanları ayıramayız”

Söz konusu ittifakın 2024 seçimleri için tek seferlik kullanım olmadığını, ittifakın ömrünün uzun soluklu olacağını kaydeden Ahmeti, “Çıkarlarımız ortak. Birlikte yaşayan insanları ayıramayız. Aileler kuruldu. Arnavut Türk ile evlendi, Türk Arnavut ile evlendi. Kimi Beycan’la kimi Ali’yle gitmek zorunda kaldı. Şimdi aileleri de beraber yaparak uzlaştırdık. Bizim tek bir ayrımımız var o da dil. Onun dışındaki her şeyimiz ortak. Buna rağmen 22 yıl boyunca ayrı kaldık. Bu ortaklık, bu ittifak siz Türk toplumunun da yakından müşahade edeceği üzere siyasetten fazlası “Kardeşlik İşbirliği” olacak.” şeklinde konuştu.

Read Previous

Bosna Hersek’te maden işçileri, maaşları ödenmediği için eylem yaptı

Read Next

Milli kayakçılar, Yunanistan’da 2 madalya aldı