Albin Kurti’den TİKA’ya ziyaret

Kosova’daki siyasi partilerden Vetevendosje Hareketi Lideri Albin Kurti, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret etti.

Vetevendosje Hareketi lideri Albin Kurti, Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, akademisyen ve  milletvekillerinden oluşan heyet ziyaret kapsamında TİKA’ya teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Kosova heyeti TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik tarafından misafir edildi.

Vetevendosje lideri Albin Kurti misafirperverliklerinden ve  Kosova’da uyguladığı projelerden dolayı TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine teşekkür etti.

Prizren  Belediye Başkanı Mytaher Haskuka ise Prizren Belediyesi’ndeki kreşin yapımına, kütüphane projesi, anıtların restorasyonu ve Prizren’den birçok gencin mesleki eğitimine sunduğu katkılarından dolayı TİKA’ya  müteşekkir olduklarını söyledi.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik;  Kosova siyasetinde önemli bir yeri olan Vetevendosje Hareketinin,  Türkiye ziyaretinin 18 Haziran tarihine denk gelmesini anlamlı bulduğunu kaydederek, Türkçenin ses bayrağı olan Şemsettin Sami’nin vefat yıl dönümünün de 18 Haziran 1904 olduğunu söyledi.

TİKA’nın Balkanlarda 5000 projeyi hayata geçirdiğini hatırlatan Mahmut Çevik, yılda 1.5 milyon Balkan insanının TİKA’nın inşa ve restore ederek tıbbi ekipmanlar ile desteklediği hasta hanelerden şifa bulduğunu belirtti. TİKA’nın inşa ettiği okullardan Balkanlarda yılda 200 bin öğrencinin yararlandığını söyleyen TİKA BADA Başkanı Çevik, istihdam, tarihi eser restorasyonu ve sivil altyapıları destekleyen yaklaşık 650 projeyi Kosova’da hayata geçirdiklerini bunların içerisinde eğitim alanında 150, sağlık alanında 60 ve sosyal ve sivil altyapıların güçlendirilmesinde 260 projenin  bulunduğunun altını çizdi.

Çevik, Vetevendosje Hareketi’nin resmi olarak 15 yıldır devam ettiğini, Arnavut toplumunda Türkiye’ye olan sevdanın eksik olmadan devam etmesine katkı sağlamalarının,  Kosova ve Bölge barışına katkı sağlayacağını belirtti.

Ziyaret çerçevesinde Prizren  Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, TİKA BADA Başkanı Dr.Mahmut Çevik’e Prizren şehir tablosu hediye etti. Çevik tarafından ise Vetevendosje lideri Albin Kurti’ye TİKA tarafından hazırlanan KUDÜS ALBÜMÜ hediye edildi.

Read Previous

Türk polisinden Bosna Hersek’te eğitim

Read Next

AB Genel İşler Konseyi’nde Türkiye ve Batı Balkanlar görüşüldü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *